Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
24/12/2021 - 21:50

Tradycje 1 PSP ciągle żywe. Święto 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich [WIDEO]

Tradycje Podhalańczyków wciąż zarażają młode pokolenie miłością do munduru. Przywiązanie to widoczne jest już u najmłodszych szeregowców 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

1. Batalion Strzelców Podhalańskich stacjonuje w Rzeszowie, w jednostce będącej po wojnie bezpośrednim spadkobiercą tradycji słynnego 1 psp. Tak, tego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, który przez długie lata znajdował się w garnizonie w Nowym Sączu. 

Obejrzyj też Strzelcy Podhalańscy najlepsi w WP! Wywiad z gen. Dariuszem Lewandowskim [WIDEO]

Co roku co do zasady pomiędzy 30 listopada a 7 grudnia odbywa się wielki święto 1 Batalionu. Wyjątkowo w tym roku przypadło ono na 10 grudnia. Święto, które nie może przejść bez uwagi mieszkańców Sądecczyzny, tej Sądecczyzny, która od lat hołdowała wielkim tradycjom słynnej jednostki 1 PSP wsławionej w bojach obronnych dla Rzeczypospolitej. Tradycje sądeckie wciąż zauważalne są w rzeszowskiej jednostce, gdzie w salach wojskowych spotkać możemy specyficzną architekturę wnętrza. Na kapeluszach i rogatywkach zauważymy pióra bądź słynne szarotki, a na sztandarze widnieje herb królewskiego miasta Nowego Sącza. Sam 1. Batalion Strzelców Podhalańskich nosi imię słynnego sądeczanina generała Józefa Kustronia. Jest to szczególnie wymowne w roku 2021, w którym to podpisana już została umowa na lokalizację nowego Batalionu Piechoty Górskiej pozostającej pod dowództwem rzeszowskiego wojska właśnie na terenie Sądecczyzny.

Przypomnijmy, że decyzja o powrocie wojska na Sądecczyznę, ogłoszona w dniu 16 maja 2019 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, zapadła na skutek sądeckiej inicjatywy SKT "Sądeczanin" z prezesem Zygmuntem Berdychowskim na czele. Jeszcze 4 grudnia 2017 roku członkowie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin", inicjatorzy całej akcji podjęli apel o przywrócenie wojska na Sądecczyznę. 29 stycznia  następnego roku do tego apelu przyłączyły się sądeckie służby mundurowe, samorządy, parafie, historycy. Sprawa powrotu wojska na Sądecczyznę pobudziła sumienia i rozpaliła serca mieszkańców, bez względu na ich wiek, płeć, światopogląd. Akcja zakończyła się olbrzymim sukcesem, a 30 000 zebranych podpisów pod tym apelem zostały przed sądecką delegację dostarczone do kancelarii premiera w Warszawie. Już niebawem Sądecczyzna zobaczy swoje wojsko. Do tego czasu nasze oczy pozostają zwrócone w stronę stolicy Podkarpacia. To te miasto pozostaje jedynym garnizonem, który zachował i uchronił tradycję podhalańskiego munduru, tego munduru, który był zmuszony Nowy Sącz opuścić.

W życiu każdej jednostki wojskowej przypadają dni, w których w sposób szczególny akcentuje się swe pochodzenie, tradycje, sukcesy i przedstawia plany na przyszłość. To wtedy odbywają się uroczyste apele z wielką paradą, zaprzysiężenie młodych rekrutów i wręczenie odznaczeń wojskowych najlepszy żołnierzom. W tym roku, pomimo utrudnień pandemicznych nie zabrakło także pokazu sprzętu i wyposażenia wojskowego. Niepowtarzalną chwilą z całą pewnością były meldunek i podniesienie flagi państwowej, podniosłe przemówienie dowódcy, odegranie pieśni reprezentacyjnych i wielka defilada. To był wielki dzień dla tłumnie przybyłych rodzin najmłodszych rekrutów, a także przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji młodzieżowych, Odbyła się także warta honorowa przy pomniku upamiętniającym ofiarę poległych żołnierzy.

Obejrzyj też To morale daje podhalańczykom siłę. Wywiad z mjr Krystianem Terlikowskim [WIDEO]

Niewątpliwie szczególnym było złożenie życzeń dla całej jednostki na ręce gen. bryg. Dariusz Lewandowskiego - dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz mjr Krystiana Terlikowskiego - dowódcy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich przez druhów żołnierzy stacjonujących aktualnie na misji pokojowej w Bośni, która odbyła się w formie wideo-transmisji na żywo.

Podczas uroczystości wśród gości z Sądecczyzny zauważyć można było jedynie przedstawicieli Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin", Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz stowarzyszenia Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej. Ci ostatni nie po raz pierwszy hołdują tradycjom 1 PSP. Jak dotąd byli pomysłodawcami i realizatorami takich działań jak odtworzenie tablic pamięci 1 PSP (na ruinach nowosądeckiego zamku), wykonanie i poświęcenie repliki sztandaru 1 PSP, coroczne uroczystości upamiętniające słynne wojsko i oddające hołd jego bohaterom.

To wszystko już niebawem zawita także na Sądecczyźnie, czyżby do Wojnarowej koło Korzennej, gdzie właśnie trwają prace lokalizacyjne dla nowej jednostki... Bez względu jednak na ten fakt, szacunek dla ziemi sądeckiej wśród kierownictwa rzeszowskiej jednostki pozostaje niezaprzeczalny. Co roku kierowane są specjalne zaproszenia dla parlamentarzystów i samorządowców z Sądecczyzny do udziału w obchodach 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich...

***

***

Przy tej okazji w imieniu rodziny Konstantych z Podegrodzia z Leszkiem Konstantym i Kurzejów ze Starego Sącza, która zachowała oryginalne Pamiątki 1.Pułku Strzelców Podhalańskich, dzięki którym można było odtworzyć Tablice z 1934 roku na Zamku w Nowym Sączu ku pamięci poległych żołnierzy 1.PSP w latach 198-1920 zamieszczamy pozdrowienia świąteczne:

"Życzenia Bożonarodzeniowe  dla całej społeczności Sądecczyzny zaangażowanej w upamiętnienie tradycji. A jest nas nie wielu:

Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Jerzy Giza, Zygmunt Berdychowski - prezes Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, Bracia Koral, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej",  Straż Graniczna w Nowym Sączu, Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca i samorządy, szczególnie samorząd Tatrzański, samorządy Sądecczyzny oraz Limanowej."

(P.B.)

Święto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich




Rzeszów, 10.12.2021






Dziękujemy za przesłanie błędu