Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
06/03/2017 - 08:40

Zbliżają się 11. Starosądeckie Dni ks. prof. Józefa Tischnera

Od najbliższej środy (8 marca) w Starym Sączu trwać będą Dni ks. prof. Józefa Tischnera. Tego niezwykłego, urodzonego w Starym Sączu kapłana wspominać będą wykładowcy krakowskich uczelni i ks. Dariusz Chwastek – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Nowym Sączu.

11. Dni Księdza Tischnera będą się odbywały od 8 do 11 marca. Przygotowują je tradycyjnie Towarzystwo Miłośników Starego Sącza i gmina Stary Sącz

8 marca - Wykład prof. UPJP2 dra hab.  Jarosława Jagiełły „Józefa Tischnera myślenie o wierze”

 Od jakiegoś czasu raz po raz pojawiają się  - w moim przekonaniu - kuriozalne i dlatego nieodpowiedzialne wypowiedzi niektórych “znawców” dzieła ks. Józefa Tischnera, że w ostatnim okresie swojej twórczości ks. Tischner właściwie już nie rozwijał myślenia filozoficznego, lecz głównie myślenie religijne. Jeśli uwięzimy myślenie filozoficzne w kajdanach absolutnego roszczenia do eliminacji z horyzontu namysłu filozoficznego wszelkiego doświadczenia osobowego Boga i wiary religijnej, wówczas rzeczywiście możemy powiedzieć, że u schyłku swojego życia ks. Tischner przestał być filozofem, a stał się teologiem i chętnie słuchanym religijnym gawędziarzem. Ale czy Bóg i wiara nie mają prawa pojawić się w myśleniu filozoficznym najwyższych lotów? Czy bezstronne myślenie filozoficzne, które chce rzetelnie zgłębić całą rzeczywistość, potrafi uzasadnić eliminację problematyki Boga i wiary religijnej z obszaru swej refleksji? Kreśląc obraz polskiego filozofa, który w swojej filozofii wiary z satysfakcją odnotowuje głębokie inspiracje biblijne, w szczególności ewangeliczne, chcę pokazać ks. Józefa Tischnera jako dziedzica wielkiej tradycji metafizycznej, której chrześcijański koloryt stworzyli tej miary myśliciele jak św. Augustyn i św. Tomasz z Akwinu.                                                                                                

9 marca - spotkanie z ks. Dariuszem Sławomirem Chwastkiem – proboszczem parafii Ewangelicko – Augsburskiej p. w. Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu, „Od Reformacji do dialogu ekumenicznego”

W 2017 r. mija 500 lat od Reformacji, ruchu religijno – polityczno- społecznego zapoczątkowanego przez Marcina Lutra, mającego na celu odnowę chrześcijaństwa, który doprowadził do rozłamu w kościele. Powstały nowe odłamy  chrześcijaństwa m. in. luteranizm, kalwinizm, anglikanizm.. Ruch ekumeniczny  narodził się w XIX w. w obrębie chrześcijaństwa i dąży do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi jego wyznaniami   w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Ma na celu wypracowanie u osób weń zaangażowanych postawy nacechowanej szacunkiem i zaufaniem do braci z innych Kościołów, eksponowanie tego, co łączy chrześcijan, przezwyciężanie wzajemnych uprzedzeń, podejmowanie współpracy w różnych dziedzinach. Narzędziami ekumenizmu są modlitwa i dialog (Andrzej Długosz)

10 marca - wykład prof. UP dra hab. Antoniego Szweda „Ks. Józef Tischner i jego myślenie o solidarności”

"Ksiądz Profesor Józef Tischner był pierwszym kapelanem NZZ „Solidarność”, ale także pierwszym filozofem solidarności. Przysłuchując się obradom na I Zjeździe „Solidarności”,  opracował szereg kluczowych pojęć etyki solidarności. Zamieścił je w swojej książce, która później została przełożona na większość języków europejskich. Etyczną ideę solidarności oparł na Nowotestamentowym przesłaniu: „jeden drugiego ciężary noście...”. Po 35 latach warto przybliżać sens analiz Tischnera, choć dziś globalistyczny kapitalizm wyraźnie odchodzi od etycznych wymagań istotnych dla jednostki. Współczesny wysoce rozwinięty świat odszedł od etycznego myślenia w duchu Tischnera, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ale podstawy, na których świat obecnie buduje swoją potęgę, już okazują się kolosem na glinianych nogach. Nie można budować nowego porządku świata z pogwałceniem fundamentalnych praw osoby ludzkiej. Myśl Tischnera pozwala nam to lepiej rozumieć i o tym warto rozmawiać."                                                                                               

11 marca - Msza święta w intencji ks. Józefa Tischnera i jego rodziców - Klasztor Sióstr Klarysek

(KB)







Dziękujemy za przesłanie błędu