Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
14/07/2021 - 15:50

Wszyscy jesteśmy jak dzieci. Święto Dzieci Gór powraca w nietypowej formie

Po rocznej przerwie powraca kolejne duże wydarzenie artystyczne, czyli 28. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych (Święto Dzieci Gór). Pandemia odcisnęła piętno na organizacji festiwalu - tegoroczna edycja odbędzie się w formie hybrydowej. Co będzie można zobaczyć od 18 lipca w różnych zakątkach regionu? O szczegółach opowiedzieli organizatorzy wydarzenia na konferencji.

Plan wydarzenia znajdziecie tutaj: Święto Dzieci Gór bez dzieci? To będzie wyjątkowa edycja. Program wydarzenia

- Dwudziesta ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Dzieci Gór w tym roku ze względów pandemicznych odbędzie się nieco inaczej niż do tej pory – część wydarzeń odbędzie się na żywo z udziałem publiczności, a część w przestrzeni wirtualnej - tłumaczył Andrzej Zarych, dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu, na środowej konferencji prasowej.

Festiwal rozpocznie się tradycyjnym koncertem w niedzielę o godzinie 17 w Nowym Sączu w amfiteatrze Parku Strzeleckiego. Pewnego rodzaju nowością jest otwarcie festiwalu dla dzieci z regionu sądeckiego i samego Nowego Sącza. W tym roku będą one mogły wziąć udział w festiwalu jako uczestnicy warsztatów, specjalnie przygotowanych na tę okazję.  

- Postanowiliśmy też wyruszyć z telebimami do jedenastu miejscowości w Małopolsce, w których uznaliśmy że na ich rynkach warto pokazać festiwal. Dzięki temu chcemy, żeby festiwal istniał w Małopolsce i był szerzej postrzegany – wyjaśnił Piotr Gąsienica, wicedyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu.

Konferencja Święto Dzieci Gór 2021

- Najważniejszym elementem wydarzenia jest klimat otwartości, tolerancji i przyjaźni na świat. Stąd zrodziła się formuła hybrydowa wiec zadbaliśmy o to, aby scenerią Święta Dzieci Gór była natura i miejsca, o których dzieci co roku usiłują nam opowiedzieć na scenie, udając, że są na łące w swojej wsi i pasą gęsi. Życie wiejskiego dziecka było życiem pełnym obowiązków, a chwile zabawy, które pokazujemy są chwilami skradzionymi z dni wypełnionych ciężką pracą – dodała dyrektor Instytutu DNLK, Małgorzata Broda.

Finałowy koncert jest zadedykowany dzieciom gór, które zawładną festiwalową sceną i porwą publiczność swoją energią. Całemu wydarzeniu towarzyszy wystawa na nowosądeckim rynku pod tytułem „Mali pasterze tradycji”, autorstwa Piotra Droździka. Podczas święta każdy z nas może poczuć się trochę dzieckiem, zwłaszcza w tych trudnych pandemicznych czasach. Więcej szczegółów dotyczących Święta Dzieci Gór można usłyszeć w materiale wideo. (Aleksandra Kulig, fot. i wideo Daniel Szlag)







Dziękujemy za przesłanie błędu