Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
05/04/2012 - 06:20

Wielki Czwartek. Pamiątka ustanowienia Eucharystii

W godzinach porannych w kościołach biskupich sprawowana jest Msza Krzyżma świętego, w czasie której biskup, koncelebrując w otoczeniu swoich kapłanów, konsekruje święte Krzyżmo i błogosławi oleje.
Poświęconych olejów używa się przy sprawowaniu niektórych sakramentów (Krzyżmo – przy udzielaniu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, olej chorych przy namaszczaniu chorych) oraz do różnych poświęceń dokonywanych przez biskupa (poświęcenie kościoła, ołtarza).
Msza Krzyżma Świętego ukazuje pełnię władzy kapłańskiej biskupa i jedności z nim wszystkich kapłanów.
Do udziału w tej Mszy są zaproszeni kapłani z całej diecezji, aby koncelebrowali z biskupem jako świadkowie i współdziałający w konsekracji Krzyżma, podobnie jak są współpracownikami i doradcami w codziennej posłudze wiernym.
W czasie Mszy Krzyżma kapłani ponawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Do uczestnictwa w tej Mszy zaproszona jest także służba liturgiczna z całej diecezji (ministranci, lektorzy, schole), a także inni wierni.
Największe misteria odkupienia ludzkiego Kościół obchodzi od wieczornej Mszy Wielkiego Czwartku – Mszy Wieczerzy Pańskiej aż do II Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Ten czas nazywamy „Triduum Paschalnym”.

Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. Wspomina ostatnią wieczerzę, w czasie której Pan Jezus ofiarował Bogu Ojcu swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina, i dał Apostołom, aby spożywali, polecił również im oraz ich następcom w kapłaństwie składać ofiarę.

W czasie śpiewania hymnu „Chwała na wysokości” biją dzwony, a po jego skończeniu milkną aż do Wigilii Paschalnej, kiedy zabrzmi znowu ten sam śpiew. Podobnie i organy przestają grać.
W czasie tej Mszy następuje umywanie nóg wybranym mężczyznom, które, oznacza postawę służebną i miłość Chrystusa, który „nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć”. Postawa miłości jest najważniejszym przykazaniem uczniów Chrystusa. Miłość jest oczyszczeniem i prawdziwym obmyciem z grzechów.
Na koniec Mszy przenosi się uroczyście Najświętszy sakrament do Kaplicy przechowania, nazywanej Ciemnicą. Od tego momentu rozpoczyna się adoracja w kaplicy przechowania.
Równocześnie na zakończenie obrzędów Wielkiego Czwartku obnaża się ołtarz. Czynność ta symbolizuje obnażenie z szat Jezusa.

(JB)
Źródło: www.diecezja.tarnow.pl
Fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu