Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
11/09/2020 - 12:25

W Łososinie Dolnej dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony

W gminie Łososina Dolna odbyło się Łososińskie Święto Plonów. Przez pandemię tegoroczne wydarzenie różniło się od poprzednich edycji. Nie zabrakło jednak konkursu wieńców dożynkowych, przekazania instrumentów muzycznych dla Orkiestry Dętej OSP w Tęgoborzy i innych atrakcji. Zobaczcie, jak było!

Uroczystość dziękczynienia za tegoroczne plony mieszkańcy rozpoczęli od mszy świętej w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej. Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy zaprezentowali wieńce dożynkowe i złożyli w darze plony ziemi, będące symbolem ich ciężkiej pracy. Podczas mszy biskup poświęcił sztandar Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łososinie Dolnej. O oprawę mszy zadbali Zespół Regionalny Jakubkowianie oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy, której wręczono instrumenty muzyczne.

Grupa Artystyczna Tamburmajorki otrzymała stroje i buławy. Zadanie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Twórcza Kreatywność, działające przy Centrum Kultury i Promocji Gminy. Zakup regionalnych elementów był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa małopolskiego w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego dla zadania pod nazwą „Łączymy tradycję z nowoczesnością”.  

Zobacz także: Duża inwestycja w Łososinie poprawiła bezpieczeństwo w rejonie kościoła i szkoły

Mieszkańcy poszczególnych sołectw zaprezentowali wieńce, które zgłosili w ramach IV Konkursu Wieńców Dożynkowych. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężyło sołectwo Bilsko, natomiast w kategorii wieńców współczesnych pierwsze miejsce ex aequo zajęły Łososina Dolna oraz Skrzętla.

Mimo pandemii udało się zachować element kultywowania lokalnych tradycji oraz pogłębić tożsamość lokalną mieszkańców, którzy – jak co roku – zaangażowali się w gminne uroczystości. A Waszym zdaniem? Który wieniec był najładniejszy? ([email protected], fot. UG Łososina Dolna)

Łososińskie Święto Plonów - święto tych, którzy z miłością uprawiają ziemię
Fotorelacja - UG Łososina Dolna


Dziękujemy za przesłanie błędu