Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
03/02/2012 - 10:43

Teatr NSA: Schaefferowska „Dekompozycja” w wykonaniu Michalika

Monodram „Dekompozycja” swoją premierę miał podczas ubiegłorocznego Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Teraz sądeczanie będą mieli drugą okazję do obejrzenia spektaklu w niedzielę 12 lutego.

 Z utworami Bogusława Schaeffera Janusz Michalik zmaga się od początków swojej teatralnej pasji. „Dekompozycja” według „Kwartetu dla czterech aktorów” i „Audiencji III” to dziewiąta realizacja Schaefferowskich partytur-dramatów przez Nowosądecką Scenę Amatora, która m.in. zasłynęła ze spektakli tego oryginalnego kompozytora, muzykologa i dramaturga. Pierwszy z nich – „Kwartet dla jednego aktora”, zrealizowany przez Andrzeja Górszczyka na podstawie „Kwartetu dla czterech aktorów”, zagrany został blisko 100 razy, nawet poza granicami Polski (w przekładzie na angielski Artura Smolenia). Przedstawienie odniosło duży sukces, więc kwestią czasu było sięgnięcie po kolejne teksty krakowskiego dramaturga i muzykologa, którego realizacje stały się stałym elementem repertuaru NSA. Warto wspomnieć, że monodram nie zawsze był teatrem jednego aktora – czasami po prostu sytuacja personalna dyktowała takie rozwiązania, np. spektakl „Raj Eskimosów, czyli Audiencja III” początkowo grany był w duecie: Michalik i Renata Szlaga, ale po wyjeździe aktorki… do Australii przerobiony został na monodram.

 „Dekompozycji”, według Schaeffera, czy w ogóle jego dramaturgia, to przeniesienie muzycznych prawideł na teatralną scenę. Głos, ruch czy mimika mają tutaj iście muzyczną proweniencję, co tworzy tzw. aktora instrumentalnego, aktora-muzyka. Z realizacji tych niełatwych tekstów zasłynęła przede wszystkim trójka krakowskich aktorów: Jan Peszek, Mikołaj Grabowski i Andrzej Grabowski, ale i Janusz Michalik może się pochwalić znakomitą inscenizacją. Podczas Jesiennego Festiwalu Teatralnego jego spektakl spotkał się z bardzo dobrym odbiorem.

DEKOMPOZYCJA wg „Kwartetu dla czterech aktorów” i „Raju Eskimosów, czyli Audiencji III” Bogusława Schaefferaw opracowaniu i wykonaniu aktora Teatru NSA - Janusza Michalika. Spektakl odbędzie się w sali widowiskowej MOK – Al. Wolności 23, 12 lutego (niedziela) o godz. 17.00.

Bilety na spektakl w cenie 10 zł można nabyć w sekretariacie MOK –Al. Wolności 23, w godzinach 8.00 – 16.00. Rezerwacja telefoniczna –18 443 89 59.

(JB)

Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020