Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
27/11/2022 - 15:00

Syn Ziemi Sądeckiej, który trafił na pierwszy polski kościelny indeks ksiąg zakazanych

Urodził na terenie obecnej gminy Korzenna w XVI wieku. Choć na zawsze zapisał się na kartach historii, o jego losach pamięta jednak niewielu Sądeczan. Kim był Andrzej Trzecieski?

O tej wyjątkowej sądeckiej postaci wspominają autorzy „Elementarza Historycznego Sądeczanina” – Jakub Bulzak, Łukasz Połomski, Sylwester Rękas i Sławomir Wróblewski. To kolejny mieszkaniec Sądecczyzny, który zapisał się na kartach historii. Andrzej Trzecieski był poetą i działaczem reformacyjnym.

Andrzej Trzecieski młodszy (syn Andrzeja) urodził się około 1527 roku w Niecwi (obecnie gmina Korzenna). Za młodu studiował w Niemczech, pod okiem Melanchtona – reformatora religijnego i najbliższego współpracownika Marcina Lutra.

- Trzecieski po powrocie do Polski procesował się z rodziną o majętności w ziemi sądeckiej, których się ostatecznie zrzekł i opuścił na stałe Sądecczyznę; później przebywał głównie w Krakowie – opisują sądeccy historycy.

Czytaj również: Najbardziej znane postaci Sądecczyzny. Te nazwiska musi znać każdy mieszkaniec

Andrzej Trzecieski z Niecwi był aktywnym działaczek reformacyjnym. Utrzymywał kontakty z protestantami niemieckimi. – Gromadził księgi i podobnie jak ojciec dostarczał je na dwór królewski. Jako poeta pisał pieśni, utwory liryczne, wierszowaną publicystykę, modlitwy – piszą autorzy „Elementarza Historycznego Sądeczanina”.

Trzecieski żył w przyjaźni z Janem Kochanowskim. Po jego śmierci poświęcił mu tren. Interesował się także życiem Mikołaja Reja, więc napisał o nim pracę.

- Pod koniec życia, około 1580 roku, Trzecieski uzyskał od Stefana Batorego godność sekretarza królewskiego – dodają historycy. Sądecki reformator zmarł w 1585 roku. Nie zostawił po sobie żadnego potomka.

Na kartach historii zapisał się również jako autor, który – już po śmierci – trafił na pierwszy polski kościelny indeks ksiąg zakazanych. (oprac. [email protected], fot. autorstwa Instytut Litograficzny Szkolny (Warszawa) - Biblioteka Narodowa, Domena publiczna







Dziękujemy za przesłanie błędu