Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
16/10/2020 - 15:35

Św. Eustachy - zapomniany patron myśliwych i orędownik w trudnych sprawach

W ramach cyklu przybliżającego sylwetki Czternastu Świętych Wspomożycieli, szczególnie czczonych w średniowieczu, autor Grzegorz K. Szczecina przypomina dwunastego już świętego, którego imię jeszcze nie tak dawno było dosyć powszechne. Niewielu wie, że św. Eustachy to pierwotny patron myśliwych oraz szczególny orędownik w sprawach trudnych.

- Wstawiennictwa św. Eustachego przywoływano gdy szukano zguby. Z czasem ów patronat przypisano również innym świętym, a święty męczennik z pierwszych wieków chrześcijańskich został zapomniany – pisze Grzegorz K. Szczecina, autor znany czytelnikom "Sądeczanina". Kim więc był ten dawny święty, o którego przemożnym wstawiennictwie byli przeświadczeni wierni tak bardzo, aż umieszczono go w grupie Czternastu Wspomożycieli?

Czytaj też: Duchowieństwo na Sądecczyźnie - znacznie więcej jest jeszcze do odkrycia niż zostało odkryte

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w październikowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". Korzystając ze strony internetowej e-wydanie.sadeczanin.info kupisz go najszybciej. Tak jak my cenisz sobie zapach świeżej gazety prosto z drukarni? W drodze powrotnej z pracy albo czekając na autobus zaglądnij do kiosku i zacznij weekend z "Sądeczaninem". 

A jeśli związana ze zbliżającym się świętem zmarłych tematyka duchowieństwa i religii jest wam bliska, zachęcamy do nabycia kwartalnika "Sądeczanin HISTORIA". Zapraszamy do lektury! (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”