Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 grudnia. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława
25/09/2020 - 14:50

To super, że uczniowie też mogą głosować. Prawdziwie Obywatelski Budżet

I to się nazywa prawdziwa lekcja samorządności. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nowym Sączu też walczy o środki w ramach budżetu obywatelskiego Nowego Sącza. A najfajniejsze jest w tym to, że nauczyciele pomogą - za zgodą rodziców - wziąć udział w głosowaniu również jej uczniom.

To super, że dzieciaki też mogą głosować. Prawdziwie Obywatelski Budżet

Trwa kolejna edycja budżetu obywatelskiego Nowego Sącza. Mieszkańcy sami mogą zadecydować na co zostanie przeznaczona wydzielona pula budżetu miasta, w którym mieszkają. Swój projekt złożyła też sądecka szkoła – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 działający na osiedlu Wojska Polskiego, która chce w ten sposób zdobyć środki na: remont boiska trawiastego, budowę piłkochwytów, budowę skoczni w dal oraz doposażenie terenów zielonych w ławki i kosze na śmieci.

Projekt mam wymowną nazwę „Osiedle Wojska Polskiego dla każdego”.

I chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że korzystać będą przede wszystkim uczniowie placówki. Szkoła zaprasza do głosowania wszystkich rodziców. Niemal pewne, że do głosowania przyłączą się również okoliczni mieszkańcy z osiedla Wojska Polskiego. Tym bardziej, że w ramach tego samego projektu ma być doposażony plac zabaw przy ul. I Brygady, zakupione siatki do bramek na boisku i zorganizowane imprezy integracyjne dla mieszkańców.

Zobacz też: Nowy Sącz: w tym roku jest więcej pieniędzy! Rusza Budżet Obywatelski

I teraz najważniejsze. Zgodnie z regulaminem BO Nowy Sącz w głosowaniu, które odbywa się drogą elektroniczną mogą wziąć też osoby nieletnie, czyli same dzieciaki. Aby skorzystać z tego przywileju, który jest też przy okazji prawdziwą, bo praktyczną lekcją samorządności, muszą jednak uzyskać pisemną zgodę rodziców.

Tyle, że potem jest jeszcze cała procedura głosowania a na pomoc w tym procesie dorosłym po prostu może brakować czasu. I tu wyszli z inicjatywą nauczyciele. Dzieciaki z klas IV – VIII wydrukowane formularze zgody dostaną w szkole a jeśli rodzice je podpiszą, nauczyciel w trakcie lekcji informatyki pomoże uczniom zagłosować.

Przypomnijmy przy okazji, że głosowanie internetowej na platformie bo.nowysacz.pl potrwa od 1 do 8 października. O szczegółach akcji pisaliśmy w publikacji Czego chcemy w Nowym Sączu. Jest już lista projektów budżetu obywatelskiego

Nowy Sącz nie jest jedynym miejscem na Sądecczyźnie, w którym aktywny udział w tworzeniu budżetu obywatelskiego mogą brać nieletni mieszkańcy. W gminie Stary Sącz zgłaszać projekty i głosować mogą wszyscy mieszkańcy gminy, którzy ukończyli 15 lat. (e.stachura@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu