Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
17/04/2020 - 12:30

Prof. Bolesław Faron: obecny kataklizm jest jak wojna. Też umierają ludzie

Polonistom i znawcom literatury nie trzeba go przedstawiać. Mówią o nim, że to znakomity krytyk, publicysta, czołowy historyk literatury i ceniony wykładowca akademicki. W cyklu ”Myśli w czasie zarazy” prof. Bolesław Faron wspomina czasy, kiedy jeszcze życie toczyło się normalnie, a czas epidemii porównuje do hitlerowskiej okupacji.

Niespełna miesiąc temu życie toczyło się normalnie. 28 lutego br. uczestniczyłem w zebraniu kapituły Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora, a dzień później w uroczystej gali w nowej pijalni w Krynicy-Zdroju, podczas której wręczono tegoroczne wyróżnienia, a także w 2. Sądeckich Targach Książki. Dzisiaj siedzę zamknięty w swoim mieszkaniu w Krakowie. Na ulicach pusto…

Jako dziecko zapamiętałem jeszcze czasy II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej. Obecny kataklizm jest jak wojna. Też umierają ludzie. Wszyscy mamy przed oczyma pokazywane w telewizji wojskowe ciężarówki wywożące zmarłych ze szpitali we Włoszech czy lodowisko w Madrycie przepełnione trumnami (…)

Czy po zarazie nastąpi odrodzenie społeczne? Czy ustaną jałowe spory polityczne? Czy poprawią się relacje między ludźmi? Czy ulegną zmianie kryteria oceny rzeczywistości, postaw? Czy nastąpi ogólne porozumienie? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że będzie inaczej, że z tego doświadczenia muszą wyciągnąć wnioski i politycy, i całe społeczeństwo. Wierzę, że i tym razem wygramy.

Przemyślenia prof. Bolesława Farona można przeczytać w kwietniowym miesięczniku. Aby "Sądeczanin" trafił prosto do waszych domów, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. #zostańwdomu!

[email protected], fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)