Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
05/05/2021 - 17:40

Po ponad 300 latach Papczyński wrócił do Podegrodzia. Święty ma swój pomnik

Ojciec Papczyński wrócił do Podegrodzia, swojej rodzinnej miejscowości. Figura świętego została zamontowana w kapliczce przy głównej drodze. Właśnie tu przez cały maj mieszkańcy będą odmawiać majówki.

O kapliczce św. ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu pisaliśmy tutaj: W Podegrodziu postawili kamienną łódź dla ojca Papczyńskiego [WIDEO]

W Kapliczce Zawierzenia w Podegrodziu stoi już figura Matki Boskiej i świętego ojca Stanisława Papczyńskiego. Pomnik dotarł do miejscowości w styczniu, a na cokole został zamontowany 1 maja. Przez cały miesiąc o godzinie 19 będą tutaj odprawiane majówki.

Mieszkańcy i przejezdni mogą zobaczyć wyjątkową figurę ojca Papczyńskiego. Stoi on tuż obok Matki Boskiej, a u jej stóp ręce o pomoc wyciągają dusze w czyśćcu cierpiące. Figury wykonane są z kompozytu i pokryte zostały złotem platynowanym. Wykonała je pracownia Arkadia z Podkarpacia.  Jak mówi prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego, Ireneusz Kapusta, wykonanie figur kosztowało przeszło 30 tysięcy złotych.

Autorem wstępnego szkicu pomnika jest pan Ireneusz, a opracowaniem artystycznym projektu zajął się Jacek Kula. Środki na budowę kapliczki w Podegrodziu w większości pochodzą od ofiarodawców. Dzięki nim udało się wyłożyć kamieniem część ścieżek na skwerku oraz postawić kamienną tablicę, a także wybudować  filary kapliczki i ołtarz w kształcie łodzi.

Plany na najbliższą działalność Stowarzyszenia "Papczyński" zakładają zamontowanie daszku nad kapliczką, posianie trawy i dalsze ułożenie kamiennych ścieżek aż pod przyszłe muzeum. Turyści, którzy odwiedzą nową kapliczkę mogą dowiedzieć się więcej o postaci świętego poprzez zeskanowanie kodu QR, umieszczonego na kamiennej tablicy pamiątkowej. (s.siwulska@sadeczanin.info)

Papczyński wrócił do Podegrodzia. W kapliczce postawiono jego pomnik
W Kapliczce Zawierzenia w Podegrodziu od początku maja stoi okazała figura świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego i Matki Boskiej. To miejsce przyciąga nie tylko modlących się mieszkańców, ale również turystów, którzy z zainteresowaniem zerkają na nową kapliczkę. Zobaczcie sami.


Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”