Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
09/08/2020 - 15:05

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Henryk Szmulewicz. Miał 57 lat

Nie żyje ksiądz prof. dr hab. Henryk Szmulewicz, który przez wiele lat był wykładowcą w Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pracował również w wielu parafiach diecezji tarnowskiej i przez kilka lat posługiwał jako prefekt i ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Kapłan zmagał się z ciężką chorobą. Miał 57 lat.

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz urodził się 2 września 1963 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodził z parafii Szczucin. W 1982 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, 12 czerwca 1988 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza.

W latach 1988 – 1991 pracował jako wikariusz w Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Następnie przez rok posługiwał w Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie. W latach 1992-1995 podjął studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii.

1 lutego 1996 roku został mianowany sekretarzem naukowym biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego. 10 marca 1997 roku otrzymał nominację na urząd delegata do spraw ekumenizmu w diecezji tarnowskiej. Ponadto sprawował obowiązki prefekta oraz ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, wicedyrektora biblioteki seminaryjnej, członka diecezjalnej komisji kaznodziejskiej oraz cenzora do oceny ksiąg treści religijnej.

W latach 2001-2002 pełnił obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 2003 roku podjął niełatwą posługę egzorcysty, którą pełnił przez dziesięć lat. 1 grudnia 2019 roku został mianowany członkiem komisji teologicznej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a ponadto wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamieniecko-Podolskiej na Ukrainie. 1 lutego 2008 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 1 listopada 2015 roku uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był autorem wielu książek i artykułów naukowych oraz promotorem prac naukowych.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1997 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w 2014 roku został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu.

Przez wiele lat zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł 7 sierpnia w wieku 57 lat. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w poniedziałek (10 sierpnia) o godz. 14 w kaplicy cmentarnej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Szczucinie. Po Eucharystii ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

- Znałem dobrze księdza profesora Henryka Szmulewicza, Miałem radość uczestniczyć w jego wykładach w seminarium. Był to bardzo życzliwy kapłan. Miał wielki dar przekazywania trudnych treści w zrozumiały i prosty sposób – wspomina śp. ks. Henryka Szmulewicza jeden z kapłanów z Nowego Sącza.

RG [email protected] Fot. i Źr. Portal Diecezji TarnowskiejDziękujemy za przesłanie błędu