Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
09/01/2013 - 14:12

Pastorałki Doliny Popradu w Fonotece Powiatowej

„Przy łony górze. Pastorałki Górali Nadpoprzadzkich” to tytuł płyty Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju wydajnej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Licząca sobie 48 lat grupa reprezentuje folklor czarnych górali.
Wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa wręczył Regionalnemu Zespołowi Dolina Popradu „płytę matkę” z kolędami i pastorałkami nagranymi w ramach Fonoteki Powiatowej. Fonoteka liczy już ponad 100 krążków.
To już druga płyta zespołu Dolina Popradu, która znalazła się w naszej Fonotece, a 115 w całej kolekcji. Kiedy kilka lat temu startowaliśmy z tym projektem, to nie spodziewaliśmy się, że będzie się on cieszył aż tak dużym powodzeniem – mówi wicestarosta Mieczysław Kiełbasa. Fonoteka to unikalny zbiór, który zawiera nagrania wielu zespołów i solistów z naszego regionu. Dzięki tym płytom zostaje ocalona kultura i tradycja Sądecczyzny.
Na płycie znajduje się 10 pastorałek nagranych przez Zespół Regionalny „Dolina Popradu”.
Nasz region jest specyficzny i mało zbadany. Takie materiały jak ten na płycie są niezmiernie cenne. Mamy XXI wiek: telewizja, radio, internet i ta stara śpiewka, stare nuty giną bezpowrotnie razem ze starszymi ludźmi – mówi Dariusz Rzeźnik, kierownik Doliny Popradu.
Pastorałki zostały niejako „odnalezione” w czasie badań terenowych zespołu. Ich poszukiwanie było trudne i zajęło nam dużo czasu. Kilka starszych osób, które śpiewały nam te pastorałki, już niestety nie żyje. Dlatego takie płyty są tym cenniejsze, gromadzi się na nich zapomniane, często nigdzie nie zapisane utwory, które istnieją jedynie w pamięci starszego pokolenia – dodaje Rzeźnik.
Płyta „Przy łony górze. Pastorałki Górali Nadpoprzadzkich” dostępna jest w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej Zdroju. Na krążku znajdują się pastorałki: „Na kopie siana”, „Nojświętso Panianka”, „Zagrzmiała, runoła w Betlejem ziemia”, „Przy łony górze”, „Tuszac pastyrze, ze dzień blisko”, „Z tamte strony gojka”, „Śtyry roki łowcem posoł”, „Gore gwiozda”, „boh sia rażdaje”, „A wcora z wiecora”. Płytę nagrał Regionalny Zespół „Dolina Popradu” pod kierownictwem Dariusza Rzeźnika. Kapela w składzie: Piotr Kulig (skrzypce), Joanna Gumulak (skrzypce), Monika Florek (skrzypce), Jan Kulig (skrzypce), Bartosz Ryżak (basy), Dariusz Rzeźnik (heligonka), Mieczysław Dulak (organki). Projekt graficzny płyty wykonała Dajana Izworska.
O Zespole Regionalnym „Dolina Popradu” czytaj: Dolina Popradu uratowała folklor czarnych górali

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu