Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
09/12/2021 - 14:15

Papież zaostrzył prawo kościelne. Surowe kary dla kapłanów

1-go czerwca papież Franciszek ogłosił konstytucję apostolską Pascite gregem Dei. Zmiany, które wprowadza weszły w życie 8 grudnia. Na jej mocy VI księga Kodeksu Prawa Kanonicznego została znowelizowana. Co to oznacza dla kapłanów?

VI księga Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczy sankcji karnych w kościele. Jak czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski (KEP), ich stosowanie jest obowiązkiem biskupów. Zarówno dla dobra sprawcy (kara ma go nakłonić do nawrócenia) oraz kościelnej wspólnoty, mającej prawo do reakcji na popełnione przestępstwo.

- Wiele szkód wyrządziło niedostrzeganie ścisłego związku w Kościele między praktykowaniem miłosierdzia a odwołaniem się, gdy wymagają tego okoliczności i sprawiedliwość, do dyscypliny karnej – można przeczytać w papieskim dokumencie, nowelizującym kodeks.

Jakie zmiany zostały wprowadzone?  Zmniejszona została liczba sytuacji, w których karę i wybór jej rodzaju pozostawia się decyzji ordynariusza. Bardziej surowy jest także aspekt odpowiedzialności. Nie wolno zwolnić przestępcy z kary, dopóki nie naprawi wyrządzonej szkody.

- Mocno podkreśla się, że stosowanie kar nie jest środkiem ostatecznym, ale zwyczajnym i obowiązkowym narzędziem pasterskiego posłannictwa biskupa. Przepisy są bardziej szczegółowe i konkretne – informuje Episkopat.

Co ciekawe, „nowe życie” zyskał również kodeks z 1917 r. Przywrócone zostało bowiem karanie za niektóre wymienione w nim przestępstwa m.in. korupcję w działaniach urzędowych i  udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno tego robić.

To jednak nie wszystko. Określone zostały bowiem także nowe przestępstwa. Należy do nich: naruszenie tajemnicy papieskiej, bezprawne porzucenie posługi kapłańskiej, domaganie się przez kapłana ofiary wyższej niż ustalona, dodatkowych kwot lub czegoś dla własnej korzyści. 

Do prawa kanoniczego wchodzi również pojęcie kary grzywny (wcześniej go nie było). Szczegółowe regulacje objęły przestępstwa majątkowe. Poruszona została też kwestia wykorzystania seksualnego osób małoletnich.

- Wskazuje się, że dobrem chronionym jest godność człowieka, a nie – jak dotychczas – obowiązki kapłana. Jak podkreśla papież Franciszek w konstytucji apostolskiej Pascite gregem Dei: „Zaniechanie ze strony pasterza posługiwania się prawem karnym jest przejawem tego, iż nie pełni on właściwie i wiernie swej funkcji” – informuje KEP. ([email protected], fot.: Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay, źródło: Konferencja Episkopatu Polski)







Dziękujemy za przesłanie błędu