Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
28/09/2023 - 08:00

Ogień w dłoni, manipulacja światłem. Pokażą niesamowite eksperymenty w Nowym Sączu

Symulacja ognia w dłoni, tworzenie barwnych kryształów, eksperymenty z soczewkami… takie cuda będą się działy podczas Nocy Naukowców w sądeckiej Wyższej Szkole Biznesu. W ten piątek, 29 września, uczelnia zamieni się wieczorem w jedno wielkie laboratorium.

To będzie niepowtarzalna okazja, żeby wejść w fascynujący świat eksperymentów. Za sprawą Małopolskiej Nocy Naukowców sądecka Wyższa Szkoła Biznesu- National Louis University, zamieni się w jedno wielkie laboratorium z wydzielonymi strefami i licznymi atrakcjami.

Co się będzie działo w strefie Optyka i światło?

Ci którzy przyjdą na Noc Naukowców do siedziby uczelni przy ulicy Zielone, będą świadkami  eksperymentów z soczewkami, kolimatorami i  pryzmatami.  Poznają też tajniki manipulacji światłem, pozwalające na zgłębienie zachowania światła i zastosowanie różnych elementów optycznych.

W strefie elektrotechnika i elektryczność będzie można zobaczyć eksperymenty z elektromagnetyzmem, plazmą, modułami Peltiera, żarówkami, opornikami oraz transformatorami, które pozwalają zgłębiać zjawiska elektryczne i magnetyczne.

Czytaj też Nie do wiary, co się zdarzy w tym tygodniu w pogodzie w Nowym Sączu

Widowiskowo zapowiada się  strefa chemii i reakcji chemicznych

Młodzi naukowcy z sądeckiej uczelni  pokażą efektowne i interesujące zjawiska chemiczne, takie jak reakcja kolorowej chmury, symulacja ognia w dłoni czy tworzenie kryształów barwnych.

Będzie też strefa fizyki i ciekłego azotu z badaniem jego właściwości  oraz  eksperymentami z rozprężaniem, tworzeniem lodolomów i innych efektów wizualnych związanych z niskimi temperaturami.

Intrygująca strefa tworzenia gier

Organizatorzy wymieniają atrakcje: omówienie etapów tworzenia gier, rozmieszczenie zadań w przemyśle gamedev oraz wprowadzenie do popularnych silników gier, takich jak Unreal Engine czy Unity.

Zaplanowano również trzy wykłady w głównej auli 010C.

Czytaj też Cud chirurgów w klinice w krakowskim Prokocimiu. Operacja dziecka jak z kosmosu!

Nowy uniwersytet w Nowym Sączu

To tylko część atrakcji, które czekają na uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców,  która stanowi część prestiżowej Europejskiej Nocy Naukowców (European Researcher’s Night). Przedsięwzięcie o międzynarodowym zasięgu zostanie zorganizowane w ośmiu  miastach Małopolski. Nowy Sącz jest jednym z nich, dzięki współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu.

Czytaj też Ciarki od tego chodzą po plecach. Jasnowidz Krzysztof Jackowski już to wie

Podczas Nocy Naukowców zaplanowano też niezwyczajne wydarzenie, jakim będzie  inauguracja Dziecięcego Uniwersytetu I-go Wieku. ([email protected]) Fot WSB_NLU, malopolskie.pl

https://www.facebook.com/naukowawioska.official/

https://www.fundacjahoryzont360.pl/aktualnosci/
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu