Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
18/05/2021 - 17:00

Odpust w sanktuarium św. Rity już w ten weekend. Przy obrazie coraz więcej róż

Choć ziemia sądecka wydała kilku świętych i błogosławionych, sądeczanie wyjątkowo mocno pokochali jeszcze jedną świętą, która - choć nie pochodzi z naszego regionu - wpisuje się w historię miasta blisko od 30 lat. Mowa tu o świętej Ricie, której obraz jest czczony w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.

Czytaj też: Mamy sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Biały klasztor celem pielgrzymek

W tym roku mija 28 lat odkąd święta Rita znalazła miejsce na sądeckiej ziemi i stała się bliska nie tylko Sądeczanom, ale i mieszkańcom całej diecezji tarnowskiej. Za co pokochali ją sądeczanie? Święta Rita urodziła się w górzystych terenach włoskiego Umbria. Tam codziennie wspinała się na pobliskie wzgórze Scoglio, by modlić się i oddawać trudności życia codziennego Bogu, co doprowadziło ją na ołtarze świętości.

Z biogramu Świętej Rity wyczytujemy, że mimo pragnienia wstąpienia do zakonu św. Augustyna przeżywała trudne chwile jako żona i matka, a dopiero po śmierci męża i synów wstąpiła do klasztoru Sióstr Augustianek w pobliskiej miejscowości Cascia. W klasztorze tym spędziła resztę swojego życia. Tuż po jej śmierci i potem, przy grobie Rity, miały miejsce nadzwyczajne zdarzenia. Ich sława zaczęła przyciągać do grobu świętej wielu pielgrzymów. Mimo upływu czasu ciało zmarłej pozostało nienaruszone. Uroczystej kanonizacji św. Rity dokonał papież Leon XIII w 1900 roku. Nazwał ją wtedy ”drogocenną perłą Umbrii”.

Kult św. Rity z Cascia w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu został zapoczątkowany przez akt poświęcenia obrazu świętej 22 maja 1993 roku. Obraz namalowany przez miejscowego artystę Bernarda Wójcika, ufundowała Sądeczanka, mieszkająca we Francji Janina Habela-Juin, jako wyraz wdzięczności za odzyskanie przez Polskę wolności, o którą fundatorka prosiła w dniach stanu wojennego w ojczyźnie. W tym roku mija właśnie 28 lat tego cudownego obrazu w Nowym Sączu.

19 maja 2019 roku nastąpiło ogłoszenie sądeckiego kościoła, popularnie zwanego Białym Klasztorem, Sanktuarium Świętej Rity. Wydarzenie to było ważne nie tylko dla czcicieli tej świętej, ale również dla miasta Nowego Sącza i całej Sądecczyzny - to pierwsze sanktuarium Świętej Rity w Polsce. W ciągu dwóch lat sanktuarium to było miejsce pielgrzymek wiernych z całej Polski, a nawet z zagranicy.

Nowenna do Świętej Rity odprawiana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18. Również 22 dnia każdego miesiąca w sanktuarium odprawia się nabożeństwo przed obrazem świętej. O jej kulcie świadczą wciąż stojące przed ikoną świeże róże – kwiaty świętej – przynoszone przez wiernych oraz zapalane przez nich świece. Poświadczeniem otrzymanych łask są napływające świadectwa uzdrowień i otrzymanych łask oraz liczne wota wdzięczności, które gromadzone są w gablotach w pobliżu. Dużym zainteresowaniem wiernych cieszy się też ogród różany.

Uroczysty odpust z błogosławieństwem róż na każdej mszy rozpocznie się już w piątek 20 maja i trwać będzie do niedzieli 23 maja. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Na marginesie przypominamy o książce "Nasza święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza", napisana pod redakcją ks. Stanisława Kurczaba, która dwa lata temu brała udział w organizowanym przez Fundację Sądecką konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". W gronie autorów znaleźli się również: Irena Mogilska, Waldemar Nadolski i Jadwiga Papaj. Zachęcamy do lektury! ([email protected], fot. archiwum)







Dziękujemy za przesłanie błędu