Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
09/06/2020 - 00:45

Matura 2020: przeciek tematów z języka polskiego? CKE zawiadomiła policję

Czy przed poniedziałkową maturą z języka polskiego doszło do wycieku tematów? Miałby o tym świadczyć nagły wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne" w województwie podlaskim (Białystok). Nowosądeccy maturzyści mogą być spokojni - minister edukacji mówi, że jeśli dojdzie do unieważnienia matury, to tylko na Podlasiu.

Jak donosi RMF, Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła doniesienie na policji o możliwości wycieku pytań egzaminacyjnych z języka polskiego na maturze. O tym, że doszło do wycieku świadczyć miałby nagły wzrost ilości zapytań w Google na tematy ściśle pokrywające się z brzmieniem zadań pisemnych z języka polskiego, co zauważył i opublikował na Twitterze profil @Emocjewsieci, pokazując screeny z Google Trends.

Od godziny 6.30 bardzo często wyszukiwane były frazy "Wesele" i "elementy fantastyczne". A nagły wzrost wyszukiwań dokładnego brzmienia jednego z tematów rozprawki: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela" nastąpił od godziny 7 rano w poniedziałek. Później, aż do godziny 9 zdarzały się też pojedyńcze wyszukiwania hasła "Anna Kamieńska".

Wszystko to działo się jedynie na terenie województwa podlaskiego. Zapewne stąd zapewnienie ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, że jeśli dojdzie do unieważnienia matury z języka polskiego, to jedynie w tym województwie. Dziękujemy za przesłanie błędu