Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
25/11/2021 - 18:30

Major Iszkowski patronem szkoły w Tęgoborzy. Uczniowie mają nowy hymn

Dzień 20 listopada 2021 roku na stałe zapisał się na kartach historii szkoły w Tęgoborzy. Wtedy właśnie odbyła się uroczysta gala poświęcona jubileuszowi 30-lecia nadania imienia naszej szkole, połączona z koncertem Pieśni i Piosenki Patriotycznej.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia okoliczności nadania imienia szkole w Tęgoborzy. Społeczność szkolna uczciła minutą ciszy pamięć nieobecnych nauczycieli, którzy przyczynili się do tego, że szkoła nosi imię majora pilota Jerzego Iszkowskiego. Szkolna dekoracja współgrała z tematyką recytowanych wierszy. Wspominano wszystkich bohaterów, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Głos zabrała także dyrektor szkoły Irena Basta.

Na gali byli obecni goście: wójt gminy Łososina Dolna Andrzej Romanek, przewodniczący rady gminy Jerzy Schneider, wizytator Delegatury Kolegium Oświaty w Nowym Sączu Grażyna Prusak – Burdacka, ksiądz proboszcz Stanisław Berdzik i wiele innych. Dyrektor szkoły odczytała list od Wacława Iszkowskiego, który w imieniu swoim i całej rodziny podziękował za lata pamięci o patronie szkoły. - Patron to bardzo ważna postać w życiu szkoły, wokół której buduje się tradycje oraz wprowadza uczniów w świat wartości – podkreślił wójt.

Czytaj też: Droga w Rąbkowej tylko dla wybranych? Wójt ma obawy. Policja ich nie podziela

Istotnym elementem uroczystości było wystąpienie dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasza Koseckiego i podarowanie szkole obrazu przedstawiającego samolot, którym mjr pil. Iszkowski wykonał pierwszy lot bojowy. Uczestnicy tego wzniosłego wydarzenia z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchali montażu słowno-muzycznego „… aby czas nie zatarł śladów …” poświęconego osobie patrona. Recytacja była przeplatana piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego.

Na zakończenie akademii uczniowie w postawie stojącej wykonali utwór pt. "Piosenka o pilocie Iszkowskim", która od tego momentu stała się oficjalnym hymnem naszej szkoły. Autorem tekstu jest prof. dr hab. Wojciech Kudyba – polski poeta, krytyk, historyk literatury, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od wielu lat związany z tęgoborską i sądecką ziemią, zaś muzykę skomponował Stanisław Mrzygłód – rodowity Tęgoborzanin, absolwent naszej szkoły, pasjonat muzyki od wielu lat związany ze szkolnym zespołem Stokrotki, dla którego tworzy aranżacje muzyczne.

Zobacz także: Krok naprzód w sprawie sojuszu między Łososiną Dolną a Korzenną. Śmieci będą tańsze?

W drugiej części uroczystości odbył się  Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Na scenie wystąpił duet: Magdalena Niedbała- Solarz i Mariusz Solarz, który przy akompaniamencie Jana Baciaka wykonał utwory patriotyczne. Wiele wzruszeń i radości dostarczył występ Chóru Parafialnego pod kierownictwem Jarosława Musiała. Na zakończenie uroczystości pod batutą Romana Gwoździa wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy, która w tym roku obchodzi 40-lecie swojej działalności.

Cała społeczność szkolna z wielkim oddaniem zaangażowała się w ten jubileusz. Uczniowie wykonali oryginalne prace plastyczne inspirowane życiem swojego patrona, które teraz zdobią szkolne korytarze. Kształt całej uroczystości, a więc scenariusz, dobór repertuaru, scenografia i przygotowanie uczniów, to zasługa dyrektor szkoły, grona pedagogicznego i pracowników. (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum prywatne Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy)Dziękujemy za przesłanie błędu