Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
24/11/2021 - 18:00

Droga w Rąbkowej tylko dla wybranych? Wójt ma obawy. Policja ich nie podziela

Pod koniec września zakończyły się prace budowlane na drodze Rąbkowa – Czubica. Nie wszyscy mieszkańcy mogli się jednak nacieszyć nową drogą, ponieważ zablokowano do niej dostęp. Dowiedzieliśmy się, dlaczego tak się stało. W sprawie wypowiedział się wójt Andrzej Romanek i lokalna policja.

Kilka tygodni temu zakończył się remont zniszczonej drogi w Rąbkowej. Zakres robót obejmował między innymi remont prawie pięciuset metrów bieżących nawierzchni, wykonanie odpowiedniej podbudowy oraz stabilizacji gruntu. W pobliżu pojawiły się pobocza, pracownicy budowlani wymienili też odwodnienie drogi i postawili nowe znaki drogowe. Skarpa wzdłuż drogi została wzmocniona specjalnymi płytami.

Do urzędu gminy wpłynęła interpelacja radnego Jacka Turka. - Na jakiej podstawie nowo wyremontowana droga została wyłączona z ruchu dla mieszkańców gminy? Kto podjął taką decyzję? Wspomnę, że przed remontem droga była w dużo gorszym stanie, a znak zakazu nie ograniczał mieszkańców - wyjaśnił w interpelacji radny. 

Oto jaką otrzymał odpowiedź. – Organizacja ruchu na tej drodze od wielu lat, w tym przed remontem, była regulowana znakami ograniczającymi ruch pojazdów B-2 (zakaz wjazdu), z wyłączeniem z jednej strony mieszkańców posesji, a z drugiej mieszkańców gminy. Po remoncie drogi, z uwagi na znacząco polepszone parametry techniczne jezdni, zaistniała obawa poruszania się po tej drodze w sposób niezgodny z prawem, w szczególności z nadmierną prędkością – wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację wójt Łososiny Dolnej, Andrzej Romanek.

Czytaj też: To już pewne. W Łososinie Dolnej będzie kolejny remont. O którą drogę chodzi?

- Przy bardzo dużym nachyleniu stwarzałoby to niebezpieczeństwo nie tylko dla kierujących, ale przede wszystkim dla pieszych. Obawa ta była tym bardziej uzasadniona, że po tej drodze porusza się spora ilość pieszych, w szczególności dzieci, które uczęszczają do pobliskiej szkoły. Zaproponowana przez projektanta organizacja ruchu uwzględniała ten aspekt.

Obawy wójta nie do końca pokrywają się jednak z informacjami przekazanymi radnemu przez Komisariat Policji w Łososinie Dolnej. Funkcjonariusze policji nie odnotowali jakichkolwiek zdarzeń drogowych, kolizji ani wypadków na spornej drodze.

Jak twierdzi wójt, sytuacja na drodze w Rąbkowej jest stale monitorowana. Władze gminy nie wykluczają zmiany organizacji ruchu. (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Łososina Dolna)Dziękujemy za przesłanie błędu