Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
04/10/2012 - 11:11

„La Donna è mobile...” Mroczna opera na scenie Sokoła

„Rigoletto” w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Krakowskiej zakończyło cykl jesiennych Wieczorów Małopolskich. Inscenizacja dzieła Giuseppe Verdiego na długo zapada w pamięć – pożądanie, miłość i zemsta pokazane są niezwykle barwnie przy brawurowych głosach wykonawców i muzyce.

Ostatnią operą graną w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ była „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego, a historię gejszy Cio-ci-san (zwanej Motylkiem) wyśpiewali (13 maja) aktorzy z Państwowego Teatru z Koszyc. Po prawie pół roku przerwy sądecką scenę odwiedził zespół Opery Krakowskiej z jednym z najczęściej wystawianych dzieł Verdiego „Rigoletto” z popularną tenorową arią „La donna è mobile”.
Libretto do opery Verdiego, na podstawie dramatu „Król się bawi” Victora Hugo, opracował Francesco Maria Piave. Opera jest mroczna, pełna pożądania, szleństwa, zemsty, ale też i szczerej miłości. Akcja utworu przebiega między kilkoma postaciami. Mamy tu: libertyńskiego Ksiącia Mantui (rewelacyjny Tomasz Kuk), który uwodzi co dzień inną kobietę, jego sługę szalonego błazna Rigoletta (równie wspaniały Leszek Skrla), a zarazem kochającego ojca - Gildy (Katarzyna Oleś-Blacha), płatnego zabójcę Sparafucile (Wołodymir Pankiw) i innych. Co jest charakterystyczne dla świata sztuki wszyscy oprócz Gildy są antybohaterami, przesiąkniętymi złem i okropieństwem świata. W tym świecie na opak tragedia spotyka (o tragiczna ironio) najczystszą z postaci, gotową do miłości i przebaczenia córkę Rigoletta.
Opera w reżyserii Henryka Baranowskiego jest niezwykle dynamiczna, XVI-wieczne tło włoskiego miasteczka uzupełnione jest współczesnymi elementami, a niektóre sceny rozgrywają się bardziej wewnątrz samych postaci niż realistycznie. Tu na uwagę zasługują chociażby sceny z podwójnym, toczącym w sobie walkę Rigolettem, połączonym z marionetką czymś w rodzaju pępowiny, nad którym pochyla się chór lekarzy, czy fantazyjne obrazy kobiet jawiące się w głowie Księcia Mantui.

***
Giuseppe Verdi – RIGOLETTO
Opera w 3 aktach
Soliści, chór, orkiestra i balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza TOKARCZYKA
Reżyseria: Henryk BARANOWSKI
Obsada:
Książę Mantui – Tomasz Kuk
Rigoletto – Leszek Skrla
Gilda – Katarzyna Oleś-Blacha
Sparafucile – Volodymyr Pankiv
Magdalena/Giovanna – Bożena Zawiślak-Dolny
Hrabia Monterone – Krzysztof Witkowski
Hrabia Ceprano – Krzysztof Dekański
Hrabina Ceprano – Monika Kobylańska
Dworzanin Marullo – Michał Kutnik
Dworzanin Borsa – Janusz Dębowski
Paź – Kamila Mędrek-Żurek
Dowódca straży – Jan Migała
Marionetka – Tadeusz Żak

Streszczenie libretta w wersji reżyserskiej


(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu