Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
09/07/2012 - 10:27

Krynica stolicą folkloru - Świat pod Kyczerą po raz 15.

XV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny rozpoczął się w sobotę 7 lipca w Krynicy-Zdroju. Cześć małopolska potrwa do wtorku, a już środę impreza przeniesie się na Dolny Śląsk, gdzie do 15 lipca będą odbywać się kolejne koncerty.
 Otwarcie festiwalu miało miejsce w Krynicy, gdzie najpierw złożono kwiaty przy grobie Nikifora, następnie rozpoczął się na scenie przy Pijalni koncert inauguracyjny, do którego wstępem był korowód uliczny.
Gośćmi Festiwalu są zespoły folklorystyczne z różnych części globu, m.in. z Indii, Gruzji, Ukrainy i Tanzanii. Przyjeżdżają oni do Polski, aby zarówno poprzez koncerty
i pokazy taneczne, jak i malownicze stroje zaprezentować oryginalną kulturę swojego regionu. W ciągu czterech dni małopolskiej części Festiwalu artyści goszczą ze swoim śpiewem i tańcem nie tylko w Krynicy, ale też w Bartnem, Kętach, Gładyszowie. Bielance, Nowicy oraz słowackim Kurovie.
Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego jest Jerzy Starzyński z Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera. To właśnie ten zespól we współpracy
z Legnickim Centrum Kultury od 15 lat organizuje Festiwal. Partnerami są m.in. wrocławski Brave Festival, Małopolski i Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta w Krynicy-Zdroju i w Legnicy.
Monika Wąsowicz
fot. BKDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020