Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
07/10/2013 - 13:50

Komornik zajmie stypendia. Czy to grozi sądeckim studentom?

Rok akademicki dopiero się zaczął, a przed studentami już piętrzą się problemy. Z informacji, do których dotarli dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że dochodzi do przypadków, kiedy komornik zajmuje stypendia przeznaczone dla studentów. Na szczęście sądeckim studentom to nie grozi.
- To niewyobrażalne – komentuje dr Janusz Pater, prorektor ds. ds. studenckich i kształcenia PWSZ w Nowym Sączu. – Nigdy, w ostatnich latach, nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby środki przeznaczone na stypendia dla studentów nie były im wypłacane, a bezprawnie zatrzymywane.

Od dziś (7 października) trwa na uczelni przyjmowanie wniosków stypendialnych. Prorektor spodziewa się, że w tym roku będzie ich więcej niż w ubiegłym.

- Podnieśliśmy próg stypendium socjalnego z 602 do 650 złotych na członka rodziny.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu wypłaciła w ubiegłym roku ponad 1700 stypendiów.  

Niektóre szkoły wyższe chcąc ratować się przed długami przeznaczają środki, które miały trafić do studentów, na inne cele.

- To są środki, które otrzymujemy z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Musimy się z nich rozliczyć. Nie możemy przeznaczać ich na dowolnie wybrany przez siebie cel. To byłoby niezgodne z prawem – zaznacza Tadeusz Węgrzyński, wicekanclerz WSB-NLU w Nowym Sączu. – To są pieniądze, które należą do studentów. My jesteśmy tylko dysponentem tych środków.

Czytaj także: WSB-NLU zwleka z wypłacaniem stypendiów

Węgrzyński podkreśla, że wydawanie pieniędzy, m.in. przeznaczonych na stypendium, podlega nadzorowi.

- W 2008 r. mieliśmy kontrolę z Najwyższej Izby Kontroli i nie wykazała ona żadnych nieprawidłowości. Poza tym u nas studenci pilnują swoich spraw. Czterech na siedmiu członków Komisji Stypendialnej stanowią właśnie studenci – podkreśla.

Uczelnia wypłaca rocznie około 1,5 tys. stypendiów, a wśród nich są: socjalne, rektora, dla osób niepełnosprawnych, czy naukowe.

Komornicy coraz częściej pukają do drzwi szkół wyższych. Straty publicznych uczelni w 2012 r. wyniosły – 91 mln zł, a prywatnych – 96 mln zł.

Sytuacja może się pogarszać, bo spada liczna studentów. W ciągu najbliższej dekady zmniejszy się ona z 1,67 mln do 1,25 mln osób. Szkół wyższych w Polsce jest 460, z czego ponad 300 to uczelnie prywatne.

 

(MC)

Źródło: DGP i własne

Fot. JEC







Dziękujemy za przesłanie błędu