Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
03/04/2024 - 14:20

Czy grozi nam epidemia samobójstw? Przeczytacie o tym w najnowszym numerze miesięcznika „Sądeczanin”

Dzisiejszy świat narzuca nam w pewien sposób tryb życia. Powinniśmy być piękni, ciągle młodzi, wysportowani. Dominuje wręcz kult zdrowego ciała, które często skrywa chorego ducha. Bo w codziennym życiu dominuje pośpiech, stres. I dlatego tak bardzo narażeni na depresję. Czy to choroba cywilizacyjna, której nie unikniemy? To pytanie stawiamy w najnowszym, kwietniowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”.

To czwarta, pod względem częstości występowania, choroba na świecie. Rocznie zapada na nią od dziesięciu do piętnastu procent ludzi. Rokowania nie są optymistyczne. Wciągu kilku najbliższych lat zapadalność na chorobę jeszcze wzrośnie – oceniają eksperci.

Czytaj też Nie żyje znany lokalny biznesmen. Niedaleko Nowego Sącza zbudował gigantyczny sukces firmy znanej w kraju i zagranicą 

Nieleczona depresja może być bardzo groźna i nawet prowadzić do samobójstwa. Za tymi statystykami stoją ludzkie historie, które opowiadamy na lamach miesięcznika. To nasz „Temat numeru”.  Dlaczego nie chcą już żyć?  Na to pytanie odpowiadają ci, którym szczęśliwie drogę do śmierci przeciął drugi człowiek,  Michał i Małgorzata. Oboje są z Nowego Sącza.

Dlaczego zdobyli się na te bardzo trudne wyznania? - Żeby dać nadzieję innym. Żeby ci, którym w głowie  kłębią się samobójcze myśli wiedzieli, gdzie mogą szukać pomocy.

O epidemii depresji i samobójstw rozmawiamy też ze specjalistami: psychologami, psychoterapeutami i psychiatrą.  Próbujemy też spojrzeć na to z punktu widzenia wiary. Czy Bóg wybacza samobójcom? To pytanie stawiamy duchownemu.

W dziale „Sprawy i ludzie” także podejmujemy trudne zagadnienie. Czy grozi nam rozwodowe tsunami”.

Sprawdziły się przewidywania ekspertów, którzy wieszczyli wzrost liczby  pozwów składanych do sądów. Szczególnie alarmistyczne dane płyną z dużych miast. Jak jest w miejscowościach wielkości Nowego Sącza?

To o ludziach. A co piszemy o codziennych sprawach? Sprawdziliśmy, dlaczego jak kamfora znikają kioski Ruchu w Nowym Sączu.  

Optymizmem wieje w  dziale „Sukces po sądecku”. Kolejną bohaterką naszego cyklu jest Marzena Oleś-Kluska, która już od 10 lat prowadzi z Hotel Piwnicza Spa&Conference.  To prawdziwa Czarna Owca wśród kobiet. - Symbol „czarnej owcy” w mojej działalności nie jest przypadkowy. Symbolizuje odwagę do bycia wyjątkowym, odmiennym i wskazuje na ścieżkę lidera, który nie boi się wyznaczać nowych kierunków – mówi zakochana bezgranicznie w kulturze Czarnych Górali i Piwnicznej bizneswoman  i dodaje, że w jej zawodowych przedsięwzięciach jest jaka w starym porzekadle:  kto ma owce, ten ma co chce.

Czytaj też Śmierć zabrała ich w parku. Tymek miał tylko sześć lat

Jak zawsze interesujące zagadnienia  poruszamy w dziele „Gospodarka”, w którym piszemy o coraz częściej wygrywanej przez frankowiczów wojnie z bankami i o  tym, że pracownikom nie wystarcza już sama pensja. Zdziwicie się,  czego teraz domagają się zatrudnieni na etatach.

Kolejny dział miesięcznika „Sądeczanin” to „Gwiazdozbiór?   Tym razem prezentujemy artystkę niebanalną. - Wolność, jaką daje w muzyce sztuka improwizacji przywołuje u niej skojarzenie z pociągającym, atrakcyjnym mężczyzną. Hip-hop i soul to dla niej tak zwany vibe, pulsacja,  coś co po prostu płynie… jest powolne, sensualne i uwodzicielskie. Tak o swoim graniu i śpiewaniu z  prawdziwą pasją opowiada Zuza Baum z Nowego Sącza, która stała się powiewem świeżości na scenie polskiej muzyki alternatywnej.

O czym jeszcze piszemy  w „ Sądeczaninie?  Można to sprawdzić  w e-wydaniu miesięcznika'

Zachęcam do lektury naszego pisma.

Jagienka Michalik
redaktor naczelny miesięcznika „Sądeczanin”([email protected])

Gdzie można kupić  miesięcznik "Sądeczanin"?

Nowy Sącz

 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem

 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz
 • Łacko: QSi Sport Leszek Pasoń

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu