Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
31/05/2021 - 14:30

Co ciekawego dzieje się w Bardejovie? Wydarzenia kulturalne w czerwcu 2021 roku

Czerwiec to początek bardejovskiego lata kulturalnego. Zapowiada się moc wydarzeń, a początek lata to głównie muzyka kameralna. Ale nie tylko, bo możemy być świadkami występu również Gabriel Jonáš Trio. Zespół działa na słowackiej scenie jazzowej od prawie 10 lat. Grupa powstała jako house-band. (Jednym z członków założycieli był perkusista Marián Ševčík.) Oprócz standardowego repertuaru trio interpretuje również własne kompozycje. Najwybitniejszą postacią tria jest jego lider, pianista, kompozytor, aranżer i pedagog Gabriel Jonáš.

Fot. Bardejov


Przy okazji wizyty w Bardejovie warto zwiedzić tak zwane tzw żydowskie przedmieście. To najcenniejsza część żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Bardejowie, położony za starymi murami miejskimi. Teren składa się ze Starej Synagogi, szkoły (bet ha-midrasz) i łaźni rytualnej (mykwa) przy ul. Mlynská 13. W przeszłości w pobliżu kompleksu znajdowała się również rzeźnia rytualna. Stara synagoga pochodzi z 1836 roku i jest najstarszym budynkiem w okolicy.

Jest to unikalny typ synagogi z dziewięcioma sklepieniami, które obecnie spotkać można również jedynie w Stupavie na Słowacji. Synagoga znajduje się w centrum kompleksu, otoczona innymi budynkami, ponieważ została zbudowana w czasie, gdy Żydom nie wolno było budować w widocznych miejscach domów modlitwy. Wnętrze składa się z sieni, niewielkiego gabinetu, głównej sali modlitewnej dla mężczyzn oraz części dla kobiet, która znajduje się po zachodniej stronie synagogi.

Główna sala modlitewna jest podtrzymywana pośrodku przez cztery filary, pomiędzy którymi umieszczono bimę. Sklepienia pokrywa bogata dekoracja malarstwa. Najciekawszym artefaktem jest hebrajski chronostichon z dedykowaną inskrypcją, który znajduje się nad wejściem do sali głównej na jej zachodniej ścianie. Poetycko dostrojony tekst dostarcza informacji o czasie budowy i darczyńcach.

Bet midrasz, który oprócz gabinetu pełnił również funkcję domu modlitwy, jest młodszą synagogą w zespole żydowskich budynków obrzędowych. Podobnie jak łaźnia rytualna, która wychodzi na ulicę, została zbudowana pod koniec XIX wieku. Oprócz tablicy Słowackiej Drogi Dziedzictwa Kulturowego Żydów na fasadzie wejściowej łaźni rytualnej odsłonięto również tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom Holokaustu, która została odsłonięta w 1992 roku.

Zespół budynków znajduje się w strefie ochronnej Rezerwatu Zabytków Bardejowa. Stara synagoga została uznana za narodowy zabytek kultury w 1970 roku, mykveh i bet hamidraš w 2000 roku. W tym samym roku historyczne centrum Bardejowa wraz z żydowskim przedmieściem zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Właścicielem kompleksu jest Centralny Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Republice Słowackiej.

A jakie wydarzenia kulturalne czekaja na nas w czerwcu?

Czytaj więcej o Beli Kelerze

Mikroprojekt „Przystanek Kultura” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.







Dziękujemy za przesłanie błędu