Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
05/08/2020 - 12:05

Cmentarz łemkowski w Łabowej nie pójdzie w zapomnienie

Ukryty w zagajniku obok cerkwi, cmentarz łemkowski nie zwraca na siebie uwagi. Jest jednak ważnym świadectwem tego, że w ubiegłym wieku żyła tutaj duża grupa Łemków. Teraz Łemkowski zespół pieśni i tańca Kyczera razem z wolontariuszami chcą uratować kamienne nagrobki od zniszczenia. Akcja rusza pod koniec sierpnia. Każdy może pomóc.

Cmentarz łemkowski w Łabowej, fot. OSP Łabowa

Organizatorzy akcji poszukują chętnych wolontariuszy do pomocy przy pracach remontowych na cmentarzu. Potrzebny jest zapał do pracy, siła i energia. Jak twierdzą organizatorzy, resztę dostaje się w pakiecie, czyli wyżywienie, zakwaterowanie oraz zwrot kosztów dojazdu. Prace rozpoczną się ostatniego dnia sierpnia i potrwają przez pierwszy tydzień września. Razem z Szymonem Modrzejewskim, polskim kamieniarzem, będą ratować pomniki na łemkowskim cmentarzu.

A jest co ratować! Cmentarz łemkowski w Łabowej powstał prawdopodobnie po 1784 roku. Położony jest niedaleko cerkwi. Przed II wojną światową w Łabowej mieszkało około 820 Łemków, 250 Żydów i tylko 190 Polaków. Zawierucha wojenna i przesiedlenia sprawiły, że na ziemiach łabowskich po Łemkach pozostała tylko pamięć mieszkańców, cerkiew i właśnie stary cmentarz. Ten ostatni popada, niestety w ruinę.

Zobacz również: Co z Łabowską Jesienią? Organizatorzy mieli zgryz, ale decyzja już podjęta

Cmentarz dzieli się na część starą oraz nową. Kilka nagrobków, zamożniejszych mieszkańców wsi, zachowało się w dobrym stanie. Są to głównie pomniki z kamienia, niektóre z nich są ogrodzone. O istnieniu reszty świadczą odnajdywane w trawie fragmenty żelaznych krzyży. Nie zachowały się jednak na nich tabliczki z nazwiskami osób, które tam spoczywają.

W starej części cmentarza zachowało się 10 nagrobków. To przede wszystkim mogiły ważnych postaci ziemi łabowskiej z XIX wieku, m.in. popów i nauczycieli. Znajduje się tam również 7 zniszczonych w większym stopniu nagrobków. Z kolei w nowej części cmentarza zachowało się ich 30.

Łemkowski zespół pieśni i tańca Kyczera chce ocalić nagrobki od zapomnienia. W sierpniu ma rozpocząć się drugi etap remontu cmentarza. Strażacy z łabowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej już wykosili trawy porastające nekropolię, aby umożliwić pracę wolontariuszom, którzy będą odnawiać kamienne nagrobki. Możecie ich wesprzeć, dołączając się do tej akcji. (PS) Fot. OSP Łabowa

Czytaj więcej: Fundusz sołecki znowu w gminie Łabowa. Mieszkańcy sami zdecydują co chcą mieć

Zobaczcie jak wygląda łemkowski cmentarz w Łabowej
Na ziemi Łabowskiej znajduje się cmentarz łemkowski z XVIII/XIX wieku. Zachowały się tam kamienne nagrobki zamożniejszych mieszkańców Łabowej. Strażacy z miejscowej OSP dbają o utrzymanie cmentarza, a pod koniec sierpnia ruszy tam drugi etap odnawiania kamiennych mogił.


Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”