Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
03/08/2020 - 06:30

Fundusz sołecki znowu w gminie Łabowa. Mieszkańcy sami zdecydują co chcą mieć

Najstarsi sołtysi jeszcze pamiętają fundusz sołecki w gminie Łabowa. Po kilkunastu latach przerwy mieszkańcy znowu mogą decydować o inwestycjach w ich miejscowościach.

Wójt gminy Łabowa, Marta Słaby

Rada Gminy Łabowa podjęła uchwałę o funduszu sołeckim na przyszły rok 2021. Fundusz ten to wydzielona część budżetu gminy, którą każde sołectwo może przeznaczyć na własne projekty. W gminie od kilkunastu lat nie było takiej możliwości. Przywrócenie go, to realizacja jednego z postulatów wójta gminy, Marty Słaby.

Sołectwa mają czas do 30 września na złożenie wniosków do gminy. Głównym organem, który uchwala zadania z funduszu sołeckiego jest zebranie wiejskie. Inicjatywę złożenia takiego wniosku ma sołtys, rada sołecka lub 15 mieszkańców.

Mieszkańcy mogą więc zdecydować o zrobieniu drogi, oświetleniu ich, zrobieniu chodniki, placów zabaw czy imprez kulturalnych. Lista jest naprawdę długa, choć ogranicza je specjalna ustawa. Wszystkie zadania muszą być oczywiście przemyślane.

Jeśli mieszkańcy będą chcieli zająć się jakimś odcinkiem drogi, muszą sprawdzić czy jest ona dobrze wytyczona i czy należy do gminy. Drogi powiatowe oraz krajowe odpadają.

Gmina będzie miała zabezpieczone w przyszłym roku prawie 400 tysięcy złotych na fundusz sołecki. Ta kwota będzie podzielona między sołectwa. Tutaj liczy się liczba mieszkańców. Najmniejsze sołectwo będzie miało do wydatkowania 14 tysięcy złotych. A największe dwa sołectwa będą miały do dyspozycji 52 tysiące złotych.

Są to wydatki raczej na drobne zadania, które według mieszkańców są najważniejsze w danym momencie. Niekwestionowaną zaletą funduszu sołeckiego jest jednak fakt, że to sami mieszkańcy wsi decydują o tym, co będzie działo się na ich wsi.

- Chcemy pobudzić mieszkańców do budowania czegoś nowego w ich najmniejszych ojczyznach, czyli wioskach – mówi wójt gminy, Marta Słaby – Liczymy na to, że fundusz sołecki ożywi wspólnotę lokalną. Mamy nadzieję, że pojawią się ciekawe, nieszablonowe pomysły. Z drugiej strony czekamy też na projekty standardowe, które mogłyby ułatwić mieszkańcom życie. Najważniejsze jest to, że sami zdecydują.

PSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)