Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
18/11/2016 - 13:35

Łososina Dolna: „Jakubkowianie” świętują jubileusz

W sobotę 19 listopada odbędzie się galowy koncert z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Zespołu Regionalnego „Jakubkowianie”.

Uroczystość rozpocznie się od dziękczynnej mszy św. w kościele parafialnym w Łososinie Dolnej o godz. 16. Po nabożeństwie w Centrum Kultury i Promocji odbędzie się koncert „Kiszenie kapusty.   

Zespół Regionalny „Jakubkowianie”  powstał w 1996 roku. Jego założycielem był śp. Piotr Maciaś z Bilska. Nazwa grupy wywodzi się od parafii Jakubkowice, istniejącej już w XIV wieku, a tworzącej obecnie centrum Łososiny Dolnej.

Na pierwsze osiągnięcia młodego zespołu wpłynęło bardzo duże zaangażowanie i autentyczność członków grupy, wsparte fachową wiedzą i radą wielkich osobowości regionu Sądecczyzny m.in. Rudolfa Józefowskiego i Józefa Józefowskiego.

Współpraca ta, poparta pracą instruktorów, zaowocowała najwyższymi laurami na przeglądach i festiwalach. Najważniejsze z nich to: I miejsce w XXV Jubileuszowym Karnawale Górskim Bukowina 97, Srebra Ciupaga Zakopane 97’, Łowicki Pasiak 2004. Ponadto przez 20 lat swojej działalności zespół koncertował w kraju i poza jego granicami przedstawiając tańce i obrzędy regionu Lachów Sądeckich, m.in. „Skubacka”, „Kiszenie kapusty”, „Imioniny Piotra”.

W dorobku zespołu „Jakubkowianie” jest wiele wyróżnień, 1-szych miejsc muzyki zespołu oraz kilka nagranych płyt. Obecnie Zespół działa przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina, jego kierownikiem i choreografem jest Sławomir Bryniak. "Jakubkowianie" postanowili ocalić tradycje, obrzędy, melodie, tańce i przyśpiewki z miejscowości położonych nad Dunajcem, a zwyczaje tych terenów są dla nich inspiracją. 

Aktualnie zespół liczy ponad 50 osób. Ta liczba nieustannie się zmienia, ponieważ ktoś odchodzi z zespołu (studia, praca, obowiązki rodzinne), ale też stale ktoś nowy zapisuje się do grupy. Zespół dzieli się na grupę starostów i grupę młodzieżową.

Muzykę Zespołu Regionalnego "Jakubkowianie" tworzą:

Aleksandra Woźniak – skrzypce,  Jakub Sromek – skrzypce, Dominik Dziedzic- klarnet Albert Nowak- trąbka,  Dawid Kocoń – kontrabas,  Zenon Hajduga - akordeon, akompaniament,   Patryk Bednarek – klarnet.  

(s), źródło: Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina DolnaDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe