Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
23/11/2016 - 21:00

Łososina Dolna: „Jakubkowianie” świętowali jubileusz 25-lecia

W minioną sobotę 19 listopada Zespół Regionalny „Jakubkowianie” obchodził 20-lecie działalności. Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Łososinie Dolnej za byłych i obecnych członków zespołu. Następnie „Jakubkowianie” dali koncert jubileuszowy połączony ze spektaklem pt. „Kiszenie kapusty”.

Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna wraz z przewodniczącym Rady Gminy i dyrektorem Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna złożyli zespołowi gratulacje oraz podziękowania ze pielęgnowanie i kultywowanie tradycji regionu oraz reprezentowanie gminy w kraju i poza jego granicami . Na ręce kierownika zespołu przekazany został kontrabas oraz drewniana rzeźba. Wyróżnienia otrzymali także indywidualni członkowie zespołu.

Wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk wręczył Złote Jabłko Sądeckie zespołowi „Jakubkowianie.” Złote Jabłko Sądeckie odebrał też Sławomir Bryniak. Doceniono w ten sposób jego wieloletnie zaangażowanie w działalność zespołu oraz aktywność w kultywowaniu tańca, śpiewu, regionalnych tradycji i obrzędów Ziemi Sądeckiej.

Zaprzyjaźnione delegacje zespołów regionalnych także złożyły jubilatom życzenia.

**

Zespół Regionalny JAKUBKOWIANIE powstał w 1996 roku. Jego założycielem był śp. Piotr Maciaś z Bilska. Nazwa grupy wywodzi się od Parafii Jakubkowice, istniejącej już w XIV wieku, a tworzącej obecnie centrum miejscowości Łososina Dolna. Na pierwsze osiągnięcia młodego zespołu wpłynęło bardzo duże zaangażowanie i autentyczność członków grupy, wsparte fachową wiedzą i radą wielkich osobowości regionu Sądecczyzny m.in. Rudolfa Józefowskiego i Józefa Józefowskiego. Współpraca ta, poparta pracą instruktorów, zaowocowała najwyższymi laurami na przeglądach i festiwalach. Najważniejsze z nich to: I miejsce w XXV Jubileuszowym Karnawale Górskim Bukowina 97, Srebra Ciupaga Zakopane 97’, Łowicki Pasiak 2004. Ponadto przez 20 lat swojej działalności zespół koncertował w kraju i poza jego granicami przedstawiając tańce i obrzędy regionu Lachów Sądeckich, m.in. „Skubacka”, „Kiszenie kapusty”, „Imioniny Piotra”. W dorobku zespołu Jakubkowianie jest wiele wyróżnień, 1-szych miejsc muzyki zespołu oraz kilka nagranych płyt. Obecnie Zespół działa przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina, jego choreografem jest Sławomir Bryniak. Jakubkowianie postanowili ocalić tradycje, obrzędy, melodie, tańce i przyśpiewki z miejscowości położonych nad Dunajcem, a zwyczaje tych terenów są dla nich inspiracją.

(s), źródło: UG Łososina DolnaDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe