Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
30/12/2021 - 07:25

Kamionka Wielka: szopka w kościele zachwyca. Zainteresowanie jest ogromne

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są szopki. Cieszą się zazwyczaj bardzo dużym zainteresowaniem wiernych. Piękną i bardzo okazałą szopkę możemy podziwiać w kościele parafialnym w Kamionce Wielkiej. Robi naprawdę duże wrażenie!

Szopki to jedna z tradycji świąt Bożego Narodzenia. W oryginalny sposób przedstawiają biblijną scenę narodzin Jezusa. W ten sposób pomagają wiernym, a szczególnie dzieciom przenieść się do czasów, w których narodził się Syn Boży. Wybieramy najpiękniejszą szopkę Sądecczyzny. Czekamy na wasze zgłoszenia

Niezwykle prezentuje się szopka umieszczona w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej. Zachwyca przede wszystkim pomysłem w jaki została wykonana. Umieszczona jest w całości w prezbiterium. W jaki sposób narodził się pomysł na jej stworzenie?

- Zaczęliśmy od przygotowania figur Świętej Rodziny o wymiarach 160 cm, a potem sukcesywnie, co roku, nabywaliśmy kolejne. Z czasem pojawili się pasterze i zwierzęta. W tamtym roku rozbudowaliśmy ją tak, że Betlejem jest tak naprawdę nad głowami księży – mówi ks. Krzysztof Trzepacz, wikariusz pełniący posługę w parafii w Kamionce Wielkiej.

- Szopka jest też po to, by w trudnym czasie pandemii przynieść rozradowanie. Taka jest wymowa świąt Bożego Narodzenia, Chrystus przychodzi, by nieść pokój i radość.  Została umieszczona w prezbiterium, więc przyciąga też dzieci bliżej ołtarza. Bardzo się z tego cieszymy – dodaje ks.Krzysztof.

Zainteresowanie szopką jest bardzo duże. I to nie tylko wśród parafian. Aby ją zobaczyć przyjeżdżają również ludzie z innych stron. W tym roku pojawiły się  także żywe zwierzęta – gołębie i króliki, co jeszcze bardziej przyciąga wiernych  Są bardzo duże figury wielbłąda i słonia, na których można usiąść. Żeby uzyskać widoczny efekt należy wcześniej poświęcić jednak wiele czasu na przygotowanie.

- Na przełomie listopada i grudnia przygotowujemy już wszystkie elementy. Sam montaż trwa dwa dni. Cała konstrukcja jest rozkładana na rusztowaniach budowlanych. Trzeba rozwiesić niebo, Betlejem i dopiero potem rozłożyć całą scenerię poniżej – wyjaśnia ks. Krzysztof.

Warto dodać, że w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej są jeszcze dwie inne szopki. Jedna na fasadzie kościoła na zewnątrz, a druga w podziemiach. ([email protected], fot.: MP, Piotr Cycoń, wideo: MP)

Szopka w kościele parafialnym w Kamionce Wielkiej
Piękną i bardzo okazałą szopkę możemy podziwiać w kościele parafialnym w Kamionce Wielkiej. Robi naprawdę duże wrażenie!


Dziękujemy za przesłanie błędu