Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
04/07/2020 - 10:35

Berest: kapliczki z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja odzyskają blask

W Bereście przydrożne kapliczki słupowe z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja zostaną poddane renowacji. Samorząd Województwa Małopolskiego ogłosił właśnie wyniki konkursu pod hasłem "Kapliczki Małopolski", w którym miejscowość, położona w gminie Krynica otrzymała dofinansowanie na ich odnowienie 9, 5 tys. złotych.

Każdego roku pod hasłem "Kapliczki Małopolski" ogłaszany jest nabór zgłoszeń od jednostek samorządu terytorialnego, które podejmują prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych, przydrożnych obiektach sakralnych. 

W tegorocznej edycji, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Małopolskiego, 46 zabytkowych kapliczek, figur świętych czy krzyży przejdzie konserwację i odzyska dawny blask. Środki przeznaczone na ten cel to w sumie 500 tys. zł.

Wśród kapliczek, które otrzymają wsparcie finansowe, przeznaczone na renowację są przydrożne kapliczki słupowe z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja w Bereście (gmina Krynica). Dotacja na ten cel wyniesie 9,5 tyś zł. 

Renowacja i konserwacja obejmie też m.in: murowaną kapliczkę domkową z 1920 r. z figurą Matki Bożej z Lourdes w Stróżnej (gmina Bobowa, 10 tyś zł), kapliczkę z 1907 r. w Cieniawie (gmina Grybów, 9,5 tys. zł), figurę przydrożnego krzyża z 1905 r. w Iwkowej (gmina Iwkowa, 9 tyś zł), kapliczkę Trójcy Świętej w Podegrodziu (gmina Podegrodzie, 14 tyś zł) oraz kamienny krzyż obrządku greckiego z 1907 r. we wsi Łosie (gmina Uście Gorlickie, 8 tyś. zł).

Wszystkie te obiekty posiadają wyjątkową wartość historyczną i artystyczną.

(MK) fot. ilustracyjne aut. 

Żródło: Województwo MałopolskieDziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”