Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
15/10/2020 - 23:10

"Sądeczanie dla Niepodległej". Znamy wyniki konkursu!

Co ma wspólnego Sądecczyzna z wojną polsko-bolszewicką i drogą do odzyskania przez Polskę niepodległości? Więcej niż nam się wydaje. I wiedzą to doskonale laureaci konkursu "Sądeczanie dla Niepodległej". Dziś poznaliśmy zwycięzców.

74 prace wpłynęły do organizatorów konkursu "Sądeczanie dla Niepodległej".

Konkurs polegał na przygotowaniu pracy pisemnej. Mogło to być opowiadanie, list, esej, wywiad lub reportaż. Skierowany był do wszystkich uczniów szkół podstawowych (klasy 4-8), szkół średnich, studentów i osób dorosłych. Komisja konkursowa oceniała zgodność z tematem, właściwą treść merytoryczną i umiejętne stosowanie nazewnictwa historycznego, umiejętność poprawnej interpretacji faktów, samodzielne myślenie, właściwą budowę pracy, poprawność stylistyczną i językową, umiejętne korzystanie z źródeł, właściwy dobór materiału faktograficznego, obiektywizm i krytycyzm w ich interpretacji, indywidualizm i innowacyjność w podejściu do problematyki danego tematu.

Zgłoszenia do konkursu przysyłano na adres mailowy: sekretariat@sadeczanin.info lub na adres biura Fundacji Sądeckiej w terminie do 9 października.

Zakres tematyczny prac obejmował:

1. Szlak bojowy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

2. Ukonstytuowanie się władz państwowych na Sądecczyźnie po 11 listopada 1918 oraz Sądecczyzna lat 1917-1922.

3. Udział sądeczan w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.

4. Ważne miejsca wydarzeń historycznych (1918-1922).

5. Miejsca upamiętniające walki o niepodległość oraz jej odzyskanie.

6. Ukonstytuowanie się instytucji niepodległościowych na Sądecczyźnie.

7. Dziedziny życia codziennego w czasach walk niepodległościowych i zaraz po jej odzyskaniu: władza samorządowa, kultura, kościół, edukacja, ruchy.

8. Bohater walk o wolność 1914-1920 – przedstaw historię wybranego żołnierza. 

Dziewięciu laureatów otrzymuje cenne nagrody, których wręczenie nastąpi w najbliższy poniedziałek w biurze Fundacji Sądeckiej. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Poniżej prezentujemy wyniki:

WYNIKI KONKURSU "Sądeczanie dla Niepodległej"

KRYTERIA OCENY PRAC

Organizatorem konkursu jest Fundacja Sądecka. Partnerami konkursu są Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid.

Przypominamy Regulamin.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”          

 niepodlegla.gov.plDziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”