Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
10/03/2021 - 22:50

Przystanek Kultura: z Lenartowa do Bardejova blisko. A tam sporo sie dzieje

Życie kulturalne współczesnego Bardejowa opiera się na bogatym dziedzictwie kulturowym przeszłości.

Rynek w Bardejovie. Fot. Unsplash

- W centrum miasta znajdują się trzy wystawy stałe Muzeum Saris (Ikony, Wystawa Przyrodnicza i Wystawa Historyczna) oraz cztery sale wystawowe instytucji kulturalnych, których na pewno nie przegapisz - zapewniają pracownicy tutejszego, miejskiego wydziału kultury. - Warto również odwiedzić skansen architektury ludowej, który szczyci się tym, że powstał jako pierwszy na Słowacji. Znajdziemy go w Bardejovské Kúpele.

Co roku w mieście organizowany jest nowoczesny Jarmark Bardejowski. W program wydarzeń wpisuje się również wystawa Bardkontakt, w ramach której organizowane jest profesjonalne seminarium o zabytkach. Organizatorzy Igrzysk Rolanda starają się przybliżyć swoim współczesnym dawną świetność średniowiecznego Bardejowa. Bardzo popularną imprezą są skoki przez przeszkody z bogatym programem kulturalno-rozrywkowym dla dzieci i dorosłych. Koncerty, festiwale, wystawy, występy aktualnych popularnych zespołów ze Słowacji i zagranicy oraz wiele innych imprez o różnych gatunkach to treść życia kulturalnego miasta Bardejov.

Miasto Bardejov organizuje wydarzenia kulturalne za pośrednictwem Wydziału Kultury, który aktywnie współpracuje z innymi instytucjami kulturalnymi w mieście - Centrum Górnego Sarasowa Bardejov, Muzeum Saris Bardejov, Bardejovské Kúpele, Centrum Kultury i Turystyki - Dom Polsko-Słowacki w Bardejowie i ZUŠ Bardejov.

Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Bardejov znajduje się na Placu Ratuszowym nr. 21. Wydział zapewnia organizację i koordynację wydarzeń kulturalnych w mieście. Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Miasto Bardejov za pośrednictwem Wydziału Kultury należą: Dni Rycerskie Rolanda, Słowackie Tango, cykl letnich koncertów i imprez pod nazwą Bardejowskie Lato Muzyczne.

Bardejov to także liczne zabytki, w tym kościoły. Najbardziej znanym jest bazylika św. Idziego (bazilika svätého Egídia). Początki tej świątyni sięgają XIII wieku. Około 1206 r. w dzisiejszym Bardejovie osiedlili tu cystersi i założyli klasztor pod wezwaniem św. Idziego. Akt królewski z 1247 r., którym król Bela IV. potwierdził lokacje w okolicach Bardejowa, zawiera pierwszą wzmiankę o istnieniu kościoła na tym terenie. Cystersi opuścili jednak to miejsce w drugiej połowie XIII wieku (ok. 1271). Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XIV wieku, a budowę bazyliki zakończono prawdopodobnie w 1415 roku.

Pod kierownictwem miejscowego budowniczego Urbana budynek był dalej modyfikowany i rozbudowywany. Budowę świątyni zakończono pod koniec XV wieku. W 1580 r. ludwisarz Ján i Tarnów odlali czterotonowy dzwon o nazwie Urban.Na przestrzeni kolejnych wieków świątynia była niszczona przez pożary, trzęsienia ziemi i bombardowania w 1944 roku.

Do najcenniejszych elementów świątyni należą: posąg św. Idziego z pierwotnego ołtarza głównego, szafa ołtarzowa, ołtarz św. Elżbiety Uhorskej i ołtarz Narodzenia Pańskiego (1480-1490), Ołtarz ukrzyżowania z malowidłem Veraikon, chrzcielnica odlewana z brązu, ołtarz Marii Panny, św. Erazma i św. Mikołaja. Wnętrze kościoła zdobi unikalny zespół jedenastu późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460-1520 . Najcenniejszy jest ołtarz Narodzenia Pańskiego (ok. 1480-1490). Cennym zabytkiem jest również rzeźba Golgoty na belce pod łukiem triumfalnym z końca XV wieku. 4 stycznia 2001 r., za osobistą zgodę papieża Jana Pawła kościół św. Egidia został wyniesiony ro rangi bazyliki mniejszej. Przy bazylice można zobaczyć pęknięte w latach 90. stare dzwony kościelne.


Cerkiew greckokatolicka św. Piotra i Pawła:
Została zbudowana w latach 1901 - 1902. Wewnątrz możemy podziwiać podłużną, jednonawową przestrzeń z wielobocznym prezbiterium, wspieraną sklepieniami pruskimi. Ołtarz główny pochodzi z 1903 roku, a ikonostas z 1914 roku. Świątynia ma trzy wieże, z których dwie tworzą fasadę wejścia. W lewej wieży znajdują się dwa dzwony: Mikuláš i Mária. Wnętrze świątyni składa się z trzech części: przedsionka, nawy i sanktuarium. Po prawej stronie nawy znajduje się ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej, wybudowany dla upamiętnienia zakończenia I wojny światowej w 1920 r. Ambona w lewej części nawy pochodzi z 1947 r.


Kościół ewangelicki
Kościół Ewangelicko-Augsburski to klasycystyczny kościół w Bardejowie. Został zbudowany w latach 1798 - 1808 na ulicy Dlhý rad. Kościół ma neogotyckie wnętrze z drugiej połowy XIX wieku. Został zbudowany na warunkach patentu Józefa II, który pozwolił protestantom zbudować świątynię, w której mieściło się 500 osób lub 100 rodzin. Budynek posadowiony jest na fundamentach, które tworzą dębowe koła wbudowane w żwirową podstawę. Zgodnie z patentem powstał za północnym murem miejskim. Jest to jednonawowa budowla o kształcie prostokąta z półkolistym zamknięciem ołtarza. Nad wejściem do kościoła widnieje napis: „Szczęśliwi chrześcijanie klęczący tutaj, pobłogosławcie samego Boga Świętego”.


Kościół św. Jana Chrzciciela i klasztor Franciszkanów
Kościół został zbudowany około 1380 roku przez augustianów. Klasztor budowano w kilku etapach. W 1528 r. augustianie zostali wypędzeni z miasta. Po pożarze w 1534 r. kościół został opuszczony, a klasztor pełnił funkcję spichlerza. Był później użytkowany przez ewangelików, a po 1686 roku, kiedy franciszkanie przejęli zabudowania w ramach rekatolicyzacji, powiększyli i rozbudowali kościół. Kościół jest popularnym miejscem wielu turystów . Sklepienie sanktuarium jest gotyckie, nawa główna jest barokowa. Wnętrze jest neogotyckie, część dekoracji barokowa.

Kościół św. Anny
Kostoj znajduje się na terenie cmentarza św. Anny w Bardejowie. Pierwotną kaplicę z 1822 r. przebudowano na kościół w latach 90. XX wieku . Obok kościoła stoi kamienny pomnik z 1783 r. Pomnik powstał na cześć otwarcia drewnianego mostu na rzece Topľa. Obecnie kościół znajduje się pod zarządem salezjanów.
 

Kościół Podwyższenia krzyża świętego
Kościół rzymskokatolicki stoi obok Źródeł Ludowych w malowniczym uzdrowisku Bardejov. Kościół został zbudowany w latach 1802 - 1831 na planie krzyża. Gruntowna przebudowa kościoła miała miejsce w 1941 roku, a przebudowa wnętrz w 1996 roku. Kościół jest popularnym miejscem kontemplacji dla gości domowych i uzdrowiskowych.

Kościół św. Rodziny
Rzymskokatolicki kościół św. Rodziny został zbudowany na osiedlu Vinbarg w 1999 roku.Obecnie znajduje się pod zarządem salezjańskim. Część parafii św. Rodzina jest również oratorium prowadzonym przez Zakon Salezjański Ks. Bosko.

Kaplica św. Jakuba

Kaplica została zbudowana około 1820 roku. Wewnątrz znajduje się ołtarz św. Św. Jakuba z wizerunkiem świętej i Marii Magdaleny. Kaplica znajduje się na cmentarzu św. św. Jakuba w Bardejowie. Cmentarz jest najstarszym zachowanym cmentarzem miejskim w mieście i przyciąga mieszkańców oraz turystów.

Sobór
Sobór zaczęto budować w 1991 roku. Charakteryzuje go styl bizantyjski w nowoczesnej formie. Niższa świątynia poświęcona jest świętym Cyrylowi i Metodemu, a górna Serafinowi z Sarowa. Świątynia znajduje się blisko osiedla Vinbarg. (opr. [email protected]) Fot. Simon Pallard

Mikroprojekt „Przystanek Kultura” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.







Dziękujemy za przesłanie błędu