Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
31/08/2015 - 09:53

Z Litmanowej do Starego Sącza Beskidzką Drogą św. Jakuba

Beskidzka Droga św. Jakuba to siedem odcinków ciągnących się od czeskich Olomouc aż do Starego Sącza. W ostatnią sobotę (29 sierpnia) droga ta została oficjalnie połączona ze słowacką Jakubską Cestą. Otwarto bowiem odcinek, który rozpoczyna się w Koszycach na Słowacji i biegnie przez Litmanową i Piwniczną Zdrój aż do Starego Sącza, gdzie łączy się z Beskidzką Drogą.
29 sierpnia została połączona słowacka Jakubska Cesta z Beskidzką Drogą św. Jakuba. Szlak zaczyna się w Koszycach na Słowacji i przebiega przez Litmanową i Piwniczną- Zdrój, a kończy się w Starym Sączu. To właśnie tutaj łączy się z pozostałymi odcinkami drogi.

Główne uroczystości związane z otwarciem szlaku miały miejsce przy kapliczce na Piwowarówce, gdzie pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem bp Kazimierza Górnego.
Po Eucharystii rozpoczęła się uroczysta agapa, a następnie zejście do Piwnicznej.


Beskidzka Droga św. Jakuba składa się z VII odcinków i prowadzi ze Starego Sącza do czeskich Olomouc. Kolejne punkty prowadzą przez Myślenice, Wadowice, Szczyrk, Simoradz, Grydek- Mistek i Lipnik n/Bećvou. W sumie liczy ponad 480 km.

Beskidzka Droga św. Jakuba wchodzi w skład Dróg św. Jakuba w Polsce, których w sumie jest ponad 20, i wciąż powstają nowej. Te natomiast zaliczają się do grona Szlaków św. Jakuba, które przebiegają niemal przez całą Europę.



***
Droga św. Jakuba, nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago (camino w języku hiszpańskim znaczy droga, natomiast Santiago – święty Jakub) jest jednym z najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Istniejący od ponad 1000 lat szlak, przetrwał do dnia dzisiejszego i przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago. Johan Wolfgang von Goethe pisał, że Europa powstała na szlakach prowadzących do Santiago de Compostela.
Po XVI i XVII w. Drogi św. Jakuba uległy stopniowemu zapomnieniu. Ponowne ożywienie pielgrzymowania ruchu pątniczego do grobu św. Jakuba nastąpiło dzięki apelowi, który skierował Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Santiago w 1982 r.
W tak zwanym „Akcie Europejskim” Papież powiedział wówczas: „Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości :Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie…”.
Na odpowiedź na papieski apel nie trzeba było długo czekać.
W 1987 r. Rada Europy uznała Drog św.Jakuba pierwszym kulturowym szlakiem Europy i zachęciła władze regionów do odtworzenia dawnych szlaków pielgrzymkowych. W krótkim okresie do grobu św. Jakuba Apostoła wyruszyli pierwsi pielgrzymi z Hiszpanii i Francji. W 1993 r. droga pielgrzymkowa do Santiago na terytorium Hiszpanii, a w 1998 r. na obszarze Francji, została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

W Polsce pierwszym odcinkiem, który został odtworzony i uroczyście otwarty 24 lipca 2005 roku była Dolnośląska Droga św. Jakuba, wiodąca od Głogowa przez Jakubowo.

Paulina Fabiś- Rychel
źródło: bractwojakuboweszczyrk.pl
fot. własne






Dziękujemy za przesłanie błędu