Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
11/04/2015 - 08:02

Na początku wakacji otwarte zostaną Ogrody Biblijne w Muszynie

Trwają intensywne prace przy budowie Ogrodów Biblijnych w Muszynie. Mają one zostać otwarte 28 czerwca (niedziela). Uzdrowisko staje się miastem ogrodów.
Największe w kraju ogrody o tematyce biblijnej powstają na terenie parafii pod wezwaniem świętego Józefa. Niewątpliwie uzupełnią one ofertę Ogrodów Sensorycznych w dzielnicy Zapopradzie i innych miejscach w mieście, które chętnie są odwiedzane przez turystów i kuracjuszy.
Pomysłodawcą ich powstania jest proboszcz muszyńskiej parafii ksiądz Paweł Stabach. Projekt objął patronatem ksiądz biskup Andrzej Jeż.

- Ogrody będą mieć charakter interaktywny, na przykład każdy będzie mógł wejść do sadzawki, jak biblijny niewidomy – mówił z rozmowie z naszym portalem ks. proboszcz.

Ogród ma za zadanie przybliżanie wiernym Bibli poprzez inscenizacje i cytaty zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu.

Muszyńskie Ogrody zaprojektowała doktor Zofia Włodarczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Instalacje biblijne zaplanował profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Karol Badyna.

Ogrody Biblijne budowane są w konwencji trzech świątyń: Jerozolimskiej, kościoła świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i kościoła czasów mesjańskich. Docelowo powstanie pięć ogrodów: historii zbawienia, krajobrazów biblijnych, nauki proroków, dziecięcy Ogród Biblijny i Ogród zakochanych, a w przyszłości Areopag Biblijny.

Zwiedzający znajdą w nich między innymi: miniaturę świątyni Salomona, fragment ściany płaczu, gorejący krzew i sadzawkę Siloe oraz roślinność biblijną (drzewa oliwne, palmy, figi, morwy, winna latorośl, itp.).

W starej plebani powstanie centrum informacji turystycznej. Wokół założenia ma zostać także wybudowana baza turystyczna, m.in. pensjonaty i restauracje.

Wśród najbardziej znanych są ogrodów na świecie są: ogród biblijny w Rezerwacie Przyrody Biblijnej w Izraelu i ogród biblijny kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii. W Polsce podobne ogrody można zwiedzać w Myczkowcach, Proszowicach i Chorzowie. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Myczkowskie założenie odwiedziło w 2012 roku około 160 tys. osób.

Poprzez swoją interaktywność muszyński będzie jednak niewątpliwie wyjątkowy.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu