Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
08/03/2016 - 09:10

Przewodnicy PTT pielgrzymowali na Jasną Górę [zdjęcia]

"Zaprowadził ich na górę wysoką" - to hasło XXXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników Turystycznych na Jasną Górę w dniach 5-6 marca 2016 roku, zorganizowanej przez przewodników z Chrzanowa. Koło Przewodników działające przy Oddziale Beskid PTT Nowy Sącz, które w 2001 roku było organizatorem tej ogólnopolskiej pielgrzymki , także w tym roku podążyło ze swoim sztandarem do Jasnogórskiej Pani.

Wyjechaliśmy z Nowego Sącza w sobotę wcześnie rano. W drodze do Częstochowy zwiedziliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Wycieczka po chodnikach wykutych w dolomitowej skale, to 600-metrowy, najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami i niezapomniana przygoda.

Po dotarciu na Jasną Górę i wpisie naszej 40-osobowej grupy do Księgi Pielgrzymkowej wzięliśmy udział w uroczystościach pielgrzymkowych. W asyście pocztów sztandarowych przewodnicy odśpiewali swój hymn, po czym wysłuchali ciekawych prelekcji: "Historia Sanktuarium i Cudownego Obrazu Matki Bożej w Płokach" oraz "Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016".

Po prelekcjach rzesza 1500 przewodników z całego kraju, w swoich czerwonych organizacyjnych strojach odprawiła Drogę Krzyżową na Jasnogórskich Wałach oraz uczestniczyła we mszy św. i Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Wielkim przeżyciem dla wszystkich był Akatyst - hymn liturgiczny ku czci Bogurodzicy z 7 sierpnia 626 r. śpiewany na Jasnej Górze w każdą sobotę w intencji pokoju na całym świecie.

W niedzielę przewodnicy zgromadzili się przed wizerunkiem Czarnej Madonny na Jego odsłonięcie, po czym uczestniczyli we mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Po jej zakończeniu, w Auli o. A. Kordeckiego wysłuchali kolejnych prelekcji: "Mętków początkiem Szlaku Papieskiego" i "Alwernia - klasztor oo. Bernardynów".
Dwudniową pielgrzymkę zakończono modlitwą Anioł Pański.

Oprócz wymiaru religijnego i atrakcyjnego programu pielgrzymka była sposobnością do ponownego spotkania ze znajomymi przewodnikami z całej Polski i pogadania, bo przewodnicy to jedna wielka rodzina. W drodze powrotnej, na pielgrzymkowym szlaku odwiedziliśmy jeszcze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Zbigniew Smajdor

Przewodnicy PTT pielgrzymowali na Jasną Górę [zdjęcia]


Dziękujemy za przesłanie błędu