Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
21/01/2016 - 12:30

Program obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, orędzie prezydenta RP, jubileuszowa celebracja na Ostrowie Lednickim i specjalne obrady Episkopatu – to główne elementy kwietniowych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ich program przedstawiono dziś na konferencji prasowej w Warszawie, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego KEP.

Obchody odbędą się w 14-16 kwietnia w Gnieźnie, Poznaniu i na Ostrowie Lednickim. W planach jest m.in. premiera filmu o Chrzcie Mieszka I, wykonanie „Oratorium 966.pl” i historyczny quiz multimedialny „Człowiek 1050-lecia”. Podczas celebracji liturgicznych odbędzie się m.in. chrzest dorosłych.

Podczas konferencji prasowej abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że choć o okolicznościach przyjęcia chrztu przez Mieszka I i jego poddanych wiadomo niewiele, to jednak nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w dziejach Polski. - Można nawet powiedzieć, że bez chrztu mogło nie być państwa polskiego, ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury. Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane – powiedział przewodniczący episkopatu Polski. Poprzez chrzest książę Polan wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. W przekonaniu abp. Gądeckiego, spośród wszystkich kultur Europy bodajże tylko kultura polska tak wyraziście połączyła w sobie wiarę chrześcijańską i umiłowanie wolności. Podkreślając znaczenie jubileuszu Chrztu Polski dla polskiej państwowości, marszałek Sejmu Marek Kuchciński ocenił je jako wydarzenie doniosłe historycznie dla całego narodu. Jego zdaniem, „nie będzie dobrej zmiany poprawy życia społecznego Polaków, życia w świecie publicznym, w otoczeniu Polski, bez odnowy ładu moralnego opartego na chrześcijaństwie oraz bez wpisania dziejów chrześcijaństwa na ziemiach polskich w historię naszego państwa i narodu”.

źródło: IDK







Dziękujemy za przesłanie błędu