Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
20/11/2015 - 22:50

O 25. latach nauczania religii w polskiej szkole

O wyzwaniach stojącym przed katechizacją, nauczaniu religii w parafiach i aktualnych potrzebach oświatowych związanych z religią mówiono w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II podczas 36. Ogólnopolskiego Sympozjum Katechetycznego pt. "25. lat nauczania religii w polskiej szkole. Między nadzieją a rzeczywistością".

- Dwadzieścia pięć lat obecności religii w szkole to jest okazja, żeby dziękować Opatrzności Bożej, że my w tej szkole jesteśmy i jesteśmy tam potrzebni, bo to właściwe miejsce dla nauczania religii mówił bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Zdaniem biskupa aktualnie należy bardzo poważnie zastanowić się nad powrotem katechizacji w parafiach. – Szkoda, że wchodząc do szkoły dwadzieścia pięść lat temu zupełnie zostawiliśmy na uboczu, jeśli nawet nie zrezygnowaliśmy z katechezy parafialnej. Dzisiaj widzimy tego skutki – powiedział hierarcha.

Ćwierć wieku nauki religii w polskich placówkach oświatowych to też ważny czas dla ks. prof. Mariana Zająca z Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL, bo przez ten okres dokonało się wiele zmian. –Przede wszystkim została wykształcona kadra blisko trzydziestu pięciu tysięcy katechetów, którzy mają wszystkie kwalifikacje jako nauczyciele – zaznacza ksiądz profesor. Ponadto powstało wiele cennych publikacji i dokumentów katechetycznych oraz pakietów do nauki religii, które nie odstają od innych pakietów szkolnych. - Po ćwierćwieczu przyszedł czas, żeby dokonać swoistego bilansu między nadzieję, która się wtedy zrodziła, a rzeczywistością, którą dzisiaj mamy – dodał ks. prof. Zając. Centralnym punktem pierwszego dnia konferencji była Msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

Źródło: IDK

fot. niedziela.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu