Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
05/03/2023 - 10:20

ZUS teraz dokładniej kontroluje zwolnienia lekarskie. Nie dopełnisz wszystkich formalności, stracisz zasiłek i płacę

Liczba zwolnień lekarskich wystawianych pracownikom rośnie w dużym tempie. W całym kraju w grudniu ubiegłego roku lekarze wystawili ich prawie 2,2 mln, niemal 20 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Nie wszystko da się wyjaśnić sezonem na grypę i zwykłe przeziębienia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, zapowiedział wzmożone kontrole elektronicznych zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych  (ZUS) ma prawo skontrolować nie tylko zasadność wystawienie zwolnienia lekarskiego. Działający w jego imieniu lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają też czy samo zwolnienie zostało właściwie wystawione także od strony formalnej. Jeśli je zakwestionują, pracownik straci i zasiłek chorobowy, i wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy.

Zwolnienia od lekarza nie musisz dostarczyć, a co z powiadomieniem o chorobie?

Od 2018 roku lekarze wystawiają wyłącznie zwolnienia elektroniczne, tzw. e-ZLA. Pracodawca ma do niego dostęp od razu po wystawieniu w portalu PUE ZUS. Dzięki temu pracownik nie musi się już martwić dostarczeniem papierowego zwolnienia do miejsca pracy. Od 1 stycznia 2023 roku konto na nim musi posiadać każdy płatnik składek. 

Jak wyjaśnia Mateusz Boguszewski, Kierownik Działu Finansowego w firmie inFakt - elektroniczne „L4” nie zwalnia jednak pracownika z obowiązku poinformowania pracodawcy o swojej nieobecności.

- Zgodnie z §2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik musi poinformować o chorobie niezwłocznie, czyli nie później niż w drugim dniu nieobecności – mówi  Mateusz Boguszewski.

Nie chcesz rozmawiać z szefem, wyślij e-maila

Sposób przekazania informacji pracodawcy powinien być określony w przepisach zakładowych. Jeśli nie ma takich zapisów, pracownik może to zrobić osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie, za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową.

– Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione jedynie obłożną chorobą, brakiem osób, które mogłyby poinformować pracodawcę w imieniu pracownika albo innym zdarzeniem losowym – dodaje ekspert.

– Dodatkowe obowiązki ma także pracownik, który otrzymuje zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym członkiem rodziny. Aby otrzymać zasiłek musi złożyć wniosek na specjalnym druku ZUS Z-15A. Formularz ten powinien złożyć bezpośrednio do ZUS jeżeli jego pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków (zatrudnia nie więcej niż 20 pracowników), a w pozostałych przypadkach – u pracodawcy – wyjaśnia Mateusz Boguszewski.

Wniosek ZUS Z-15A należy złożyć w terminie 6 miesięcy od ostatniego dnia zwolnienia. Od daty złożenia uzależniony jest jednak moment wypłaty zasiłku, więc warto zrobić to wcześniej. ([email protected]) fot.pixabay
 







Dziękujemy za przesłanie błędu