Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
03/08/2023 - 09:25

Zbudują pod Nowym Sączem tanie mieszkania na wynajem. Domki w szeregowcach idą jak woda [WIZUALIZACJA

Mają już blok z tanimi mieszkaniami na wynajem, teraz przymierzają się do postawienia bloków komunalnych, w ten sposób limanowski samorząd ułatwia zdobycie upragnionego własnego kąta tym, których nie stać na kupno własnego M. Teraz tą drogą podążyła Korzenna. Gmina stawia na szeregową zabudowę. Niedrogie, lokatorskie lokale mają być gotowe za rok.

W Limanowej nie oglądali się na rządowy program Mieszkanie Plus

Już blisko cztery lata temu samorząd postawił na autorski program „Mieszkać w Limanowej” i wszedł w kooperację z Polskim Funduszem Rozwoju. To spółka, w której miasto ma 60 procent udziałów, zaś 40 procent należy do Funduszu.

- Kapitał na budowę uzyskaliśmy w formie pożyczki naszego wspólnika, zwracanej z wpłat od nabywców mieszkań. Realizację przedsięwzięcia powierzyliśmy Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - tłumaczył w rozmowie z „Sądeczaninem” burmistrz Władysław Bieda.

Blok został wybudowany na osiedlu przy ulicy Fabrycznej. W pięciokondygnacyjnym budynku znajdują się dwadzieścia dwa mieszkania o powierzchni od trzydziestu pięciu, do siedemdziesięciu czterech metrów kwadratowych. To tak zwana sprzedaż odroczona – wyjaśniał  Władysław Bieda. -  Coś w rodzaju leasingu. Ten kto nabył mieszkanie ma powiększony czynsz o wartość wykupową. Najwcześniej można mieć mieszkanie na własność po dwóch latach. Dopiero w momencie wpłaty ostatniej raty lokator staje się jego właścicielem. Maksymalnie raty mogą być rozłożone na dwadzieścia lat. 

Jak  tłumaczył burmistrz, jeśli komuś spłata zajmie cały ten okres, to dochodzi do tego koszt kapitału, który został zaangażowany w budowę. Razem z nim cena metra kwadratowego wynosi 3700 zł. Czynsz jest naliczany w taki sposób, aby mógł pokryć bieżące koszty utrzymania i koszty budowy – mówił Bieda.

Czytaj też Co z tą wielką sądecką kolejową inwestycją. Podpisali kontrakt wart 780 milionów i zapadła cisza

 Za budowę tanich mieszkań zabiera się teraz Korzenna

W ubiegłym roku gmina przystąpiła do spłki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska, w którą zaangażowało się szesnaście gmin z całego województwa. Mieszkania będą oddawane „pod klucz”.  Pozostanie jedynie zakup mebli.  Na razie tanie mieszkania można zobaczyć na wizualizacji.

- Ponieważ spółka nie jest nastawiona na zysk, czynsze będą relatywnie niskie, a otrzymanie mieszkania nie będzie wymagało zaciągnięcia kredytu – wyjaśnia wójt Korzennej Leszek  Skowron.

Czytaj też I znowu będzie zakupowy szał. Fani ogrodnictwa już szykują się na targi AGRO Nawojowa

Mieszkania w formie zabudowy szeregowej zostaną wybudowane w atrakcyjnym miejscu w Korzennej - na działce nieopodal dworu. W sumie będzie ich kilkadziesiąt. Ich powierzchnia to od 48,5 do 60 metrów kwadratowych. Mają być oddane do użytku w lipcu przyszłego roku.

Na razie chętni na wynajem taniego mieszkania składają wnioski. Mieszkania idą jak woda. ([email protected])    Dziękujemy za przesłanie błędu