Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
18/07/2016 - 08:50

Zamiast egzotycznych wakacji, bankructwo biura. Telefon milczy

Jeśli ktoś z mieszkańców Sądecczyzny postawił na egzotyczne wakacje z krakowskim biurem podróży Nautica, nigdzie nie pojedzie. Zarząd spółki zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczenie o niewypłacalności. Biuro poinformowało, że poza granicami nie przebywa żaden turysta, ale prawie 150 osób wykupiło w nim wycieczki.

Czy w grupie osób, które zaplanowały swoje wakacje z krakowskim biurem podróży  są mieszańcy Sądecczyzny, nie wiadomo, bo telefonu nikt nie odbiera. Pieniądze wydane na zagraniczne wyjazd są do odzyskania.  

W zamieszczonym na stronie internetowej oświadczeniu zarząd spółki zapewnia, że gwarancje ubezpieczeniowe wystarczą na zwrot 100 proc. wpłat. Ich dysponentem na kwotę 912 tys. zł w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

To właśnie w urzędzie poszkodowani mogą złożyć wnioski o wypłatę odszkodowania. Formularz jest dostępnyna stronie małopolskie.pl
Do formularza trzeba dołączyć: kopię umowę o świadczenie usług turystycznych zawartej pomiędzy organizatorem turystyki a poszkodowanym, kopię dowodu wpłaty zaliczki i/lub pełnej ceny z tytułu imprezy turystycznej na rzecz biura podróży (wyciąg bankowy lub paragon fiskalny). W przypadku zakupu imprezy u agenta turystycznego dołączyć trzeba potwierdzenie (dowodu wpłaty) agenta o dokonaniu przelewu kwoty na rzecz organizatora imprezy.

Bankrutujące biura podróży to problem, który pojawia się co roku. Jak nie dać się zrobić "na szaro" na urlopie?

-Przed zakupem wycieczki warto sprawdzić biuro podróży i dokładnie przeczytać umowę. Warto też pamiętać, że bardzo niska cena zazwyczaj nie idzie w parze z jakością usługi - przypomina Leszek Zegzda odpowiedzialny w zarządzie województwa za turystykę.

Na polskim rynku istnieje wiele biur podróży, które przyciągają klientów atrakcyjnymi – zwłaszcza cenowo - ofertami. Koszt jednak nie zawsze odpowiada standardowi i jakości usług, na które liczymy.  Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty touroperatorów warto szczegółowo zapoznać się z ofertą. Nie bójmy się też pytać o wszystko, co niejasne lub o to, co nie wynika z oferty.

Każdy organizator turystyki działający zgodnie z prawem powinien być wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzonego przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy (rejestr Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Małopolskiego dostępny jest na stronie internetowej bip.malopolska.pl.

Koniecznie też sprawdźmy czy organizator wycieczki posiada aktualną umowę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowę ubezpieczenia na rzecz klientów.

Umowa

Umowa, którą podpisujemy w biurze podróży powinna zawierać wszystkie informacje dotyczące organizatora wycieczki (nazwa, adres, nr wpisu do rejestru i nr NIP), a także cenę, program imprezy, położenie, rodzaj i kategorię obiektu zakwaterowania, ilość i rodzaj posiłków, rodzaj i zakres ubezpieczenia oraz określenie sposobu zgłaszania reklamacji. Umowa to nasza  gwarancja w razie ewentualnych problemów podczas wakacyjnego urlopu i wszystko do czego zobowiązuje się biuro podróży, powinniśmy mieć na piśmie. Jasno powinno być  określone, kto jest organizatorem imprezy turystycznej,  ponieważ to nie agent, lecz organizator ponosi odpowiedzialność za oferowaną wycieczkę.

Jeżeli wpłacamy należność za imprezę turystyczną lub zaliczkę przekraczającą 10 proc. ceny imprezy turystycznej powinniśmy zażądać od organizatora pisemnego potwierdzenia posiadania zabezpieczenia finansowego.

Ubezpieczenia

Touroperator ma również obowiązek poinformowania nas o zagrożeniach w krajach, do których się wybieramy. Wyjeżdżając na urlop z biurem podróży nie powinniśmy się jednak martwić o ubezpieczenie dotyczące kosztów leczenia i nieszczęśliwych wypadków – w przypadku imprez turystycznych za granicą organizatorzy są zobowiązani do wykupienia go dla nas. Są jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie musi zwracać nam kosztów leczenia lub nieszczęśliwych wypadków, dlatego koniecznie trzeba zapoznać się ze szczegółami ubezpieczenia.

Transport

Samolot, autobus, rejs statkiem – niezależnie od środka transportu którym decydujemy się podróżować, sprawdźmy czy koszt transportu wliczony został w cenę imprezy, a także czy biuro zapewnia odpowiednią opiekę np. w postaci pilota wycieczek.

Jeśli touroperator organizuje transport lotniczy rejsowy lub regularny, mamy prawo zażądać biletu w dwie strony. Transport to jeden z najistotniejszych warunków podróży, dlatego sprawdźmy czy szczegóły odnośnie tej kwestii nie zostały pominięte w umowie.

Przydatne strony

Informacje na temat przedsiębiorców organizujących wycieczki oraz pośredniczących na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych  znajdują się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych dostępnej na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki: www.turystyka.gov.pl.

(ami)







Dziękujemy za przesłanie błędu