Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
06/10/2016 - 13:35

Za sklepowy paragon dostał samochód

Firmowana przez resor finansów Narodowa Loteria Paragonowa robi prawdziwą furorę. Po tym jak mieszkaniec Mszany Dolnej wygrał samochód, ludzie chętniej biorą paragony ze sklepów i też liczą na łut szczęścia. Zainteresowanie paragonową loterią było tak duże, że ministerstwo finansów postanowiło ją przedłużyć do końca marca przyszłego roku.

Narodowa Loteria Paragonowa to pomysł resortu finansów, który chce zachęcić Polaków do wydawania i brania paragonów podczas zakupów. Według informacji resortu obecnie tylko 7 proc. osób przy zakupie towarów i 5 proc. przy zakupie usług upomina się o paragon w chwili, kiedy go nie otrzymuje.

Czy rzeczywiście nie bierzemy paragonów?

Przyznam szczerze, że zachowuje tylko te, które mogą się przydać przy ewentualnej reklamacji. Przy codziennych zakupach, prawie zawsze paragon wyrzucam, albo go po prostu nie biorę - mówi pani Agnieszka z Nowego Sącza.

Pan Jacek, który pracuje na  jednej z sądeckich stacji benzynowych zauważa, że niektórzy klienci nawet w ogóle nie biorą paragonu

- Po prostu płacą, a paragon zostawiają na ladzie - mówi sprzedawca.

Te nawyki ma zmienić trwająca  od roku paragonowa loteria, którą teraz ministerstwo finansów przedłużyło o kolejne sześć miesięcy.

W założeniu akcja Ministerstwa Finansów promuje postawy obywatelskie, takie jak płacenie podatków.  Ma  też uświadomić Polakom, że kiedy biorą paragony. wspierają uczciwy obrót gospodarczy.

Czy paragonowa loteria przyniosła efekty?

Według  badania IPSOS przeprowadzonego pod koniec grudnia  ubiegłego roku, a więc po trzech miesiącach trwania loterii 58 proc. respondentów uznało, że dzięki akcji wydawanie i branie paragonów będzie czymś oczywistym i normalnym - informuje ministerstwo finansów. - Prawie połowa (48 proc.) wskazała, że loteria będzie miała korzystny wpływ na stan finansów publicznych.  

Znacząco wzrósł odsetek respondentów deklarujących, że gdy nie otrzymują paragonu zawsze o niego proszą – z 7 do 31 proc. przy zakupie towarów i z 5 do 28 proc. przy płaceniu za usługi. Z danych Ministerstwa Finansów wynika m.in., że ogólna liczba kas rejestrujących w IV kw. 2015 r. (czyli pierwszych trzech miesiącach loterii) wzrosła o prawie 15 proc. w porównaniu do IV kw. 2014 r. W tym samym okresie w premiowanej wówczas branży (fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne) liczba kas wzrosła o 38 proc. a wielkość obrotów o 1/5. Wzrost deklarowanych wpływów z VAT w premiowanej branży wyniósł blisko 13 proc.

Większość przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma obowiązek stosowania kas fiskalnych. Niestety część z nich uchyla się od tego obowiązku, a inni, chociaż posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują całej realizowanej sprzedaży obrotów za każdym razem.

- W ten sposób ukrywają swoje obroty, a konsument nie otrzymuje paragonu fiskalnego. Jednak kupując towary czy korzystając z usług i tak płaci cenę brutto, czyli z naliczonym podatkiem, tyle że cała kwota trafia do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy. Przez to zaniżane są wpływy z tytułu VAT, który stanowi prawie połowę wszystkich dochodów budżetu państwa - tłumaczy resort finansów

Kampania ma uświadamiać, że osoby, które nie płacą podatków, oszukują w pierwszej kolejności swoich klientów i wypychają z rynku uczciwych przedsiębiorców. A przywłaszczone przez nich pieniądze powinny zostać wydane na nasze bezpieczeństwo, zdrowie czy edukację.

 Wabikiem w loterii są nagrody. Można wygrać samochody, i sprzęt elektroniczny.  Jak dotąd  w kampanii zarejestrowano już prawie 110 milionów paragonów fiskalnych.  

Do tej pory w Małopolsce kluczyki do Opla Astry i Insignii, czyli nagrody głównej i specjalnej w Narodowej Loterii Paragonowej trafiły do mieszkańców Mszany Dolnej i Kęt.

W sierpniu Pan Jacek z Mszany Dolnej zarejestrował paragon za zakup lekarstw w aptece. Szczęśliwy paragon okazał się wart Opla Astry. Z kolei w maju Pani Monika z Kęt odebrała kluczyki do Opla Insignii. Nagrodę specjalną wylosowano spośród paragonów fiskalnych za usługi lekarzy i dentystów, prowadzących prywatną praktykę.

W Narodowej Loterii Paragonowej może wziąć udział każdy paragon fiskalny wystawiony na kwotę minimum 10 zł. Uczestnikami loterii mogą być osoby, które ukończyły 18 lat.  

(ami), fot: E.S







Dziękujemy za przesłanie błędu