Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
20/01/2018 - 12:15

W Starym Sączu można! Zniknie koszmar z parkowaniem – strefa Park & Ride [ZDJĘCIA]

Stary Sącz doczeka się wreszcie przestronnego miejsca do parkowania, gdzie mieszkańcy będą mogli pozostawić samochód i przesiąść się do autobusu komunikacji miejskiej, czy busa. Strefa Park & Ride ma być gotowa w 2019 roku.

Budowa strefy Park & Ride zlokalizowanej przy ul. Jana Pawła II i ul. Pod Ogrodami realizowana będzie w ramach ogromnego projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” wycenianego na ponad 60 mln zł. Partnerami tego przedsięwzięcia są dwa sąsiadujące ze sobą miasta” Nowy i Stary Sącz.

Miasto św. Kingi otrzyma na budowę wspomnianej strefy prawie 5,4 mln złotych unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zobacz także: Nowoczesne autobusy dla mieszkańców Nowego i Starego Sącza. W gminie Chełmiec nadal tylko busiki [ZDJĘCIA, FILM]

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek nie kryje zadowolenia, że starania o pozyskanie funduszy na to zadanie zakończyło się sukcesem.

- Cieszę się, że się udało. Są ku temu dwa powody. Pierwszy, że wspólny projekt dwóch miast, czyli Nowego i Starego Sącza się powiódł. Od lat współpracujemy w ramach układu funkcjonalnego. Mam tu na myśli m.in. komunikację miejską – mówi burmistrz Lelek. – Drugi to taki, że Stary Sącz zdobył pieniądze na budowę dworca komunikacji miejskiej oraz parkingu, którzy będzie działał w systemie Park & Ride.

Parking będzie ulokowany na skwerze przy ul. Pod Ogrodami. Tutaj mieszkańcy będą mogli zostawić samochód, wsiąść do autobusu i pojechać do Nowego Sącza. W to miejsce zwożeni mają także być pasażerowie z okolicznych miejscowości.

- Dzięki temu projektowi w latach 2018 – 2019 powstanie nowoczesny dworzec z wszelkimi udogodnieniami i poczekalnią oraz miejsca parkingowe, gdzie można będzie zaparkować auto. Cały obiekt będzie wyposażony w monitoring.  dodaje burmistrz Starego Sącza.  – Parking Park & Ride pomieści 130 samochodów osobowych i 4 autobusy. Rowerzyści będą mieli też przechowalnię na 22 rowery.

W Starym Sączu, od przynajmniej kilku lat przybywa samochodów. Wielu mieszkańców okolicznych miejscowości przyjeżdża codziennie do miasta, chociażby na zakupy.

- Obserwujemy, że w Starym Sączu pozostawiają swoje samochody i przesiadają się do autobusów komunikacji miejskiej, czy busów kursujących po regionie i jadą do Nowego Sącza do pracy, albo do szkoły – zauważa Lelek. – Takie postępowanie, jak najbardziej popieram.

Wjazd na parking Park & Ride umożliwi karta parkingowa wydana na podstawie np. biletu okresowego. Swój samochód będą mogli też zostawić tam użytkownicy systemu MKA.

Po zrealizowaniu tej inwestycji mieszkańcy będą mogli bezpiecznie i bezpłatnie pozostawiać swoje auta na parkingu. Rozwiązanie takie pozwoli odciążyć nieco i tak już bardzo zatłoczone uliczki Starego Sącza.

- Siedem milionów złotych, łącznie z przyznaną dotacją bardzo dobrze spożytkujemy – stwierdza burmistrz. – Jest to niezwykle ważne, powiedziałbym wręcz strategiczne przedsięwzięcie dla naszego miasta.

Już niebawem powinien być ogłoszony przetarg na realizację tego zadania. Władze Starego Sącza maja nadzieję, że budowa ruszy w pierwszym półroczu, a najdalej w drugim.

Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 roku.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM, wizualizacja dworca i parkingu Park & Ride – UM w Starym Sączu.

Park & Ride w Starym Sączu
Stary Sącz doczeka się wreszcie przestronnego miejsca do parkowania.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020