Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/01/2018 - 12:20

Nowoczesne autobusy dla mieszkańców Nowego i Starego Sącza. W gminie Chełmiec nadal tylko busiki [ZDJĘCIA, FILM]

Nowy Sącz wzbogaci się do końca września przyszłego roku o 32 niskopodłogowe, ekologiczne autobusy. Nie do poznania zmieni się też dworzec MPK przy ul. Kolejowej. W Starym Sączu z kolei powstanie duży parking Park & Ride. Z nowych, miejskich autobusów będą mogli oczywiście korzystać pasażerowie tych podsądeckich gmin, które mają zawarte porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Nowym Sączu. Do nich nie należy, niestety sąsiadująca z Nowym Sączem gmina Chełmiec. Ci mieszkańcy korzystają z komunikacji prywatnej.

Na realizacji tego dużego przedsięwzięcia skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Nowego i Starego Sącza. Najpóźniej do października przyszłego roku do Nowego Sącza powinny dotrzeć 32 nowoczesne, niskopodłogowe i ekologiczne autobusy. Na ich zakup MPK otrzymało prawie 28 mln złotych unijnego dofinansowania.

Na zakup pojazdów oraz budowę nowego dworca miejska spółka otrzymała ponad 40 mln złotych.

- Przekazaliśmy pieniądze na transport niskoemisyjny – mów Leszek Zegzda, członek Zarządu województwa małopolskiego. – Chodzi o to, aby stworzyć nowoczesny sposób, przemieszczania się ludzi, taki modelu komunikacji publicznej, która będzie zachęcała ludzi do pozostawienia własnego samochodu pod domem, czy w garażu i korzystania z komunikacji publicznej. To nie jest tylko kwestia zakupu nowych autobusów. To jest potrzeba stworzenia systemu łatwiejszej i dogodnej komunikacji. Szybszego przemieszczania się proekologicznymi autobusami.

Zobacz także: Kto wybuduje nowy sądecki dworzec dla miejskich autobusów?

Taka komunikacja, jak zaznaczył Leszek Zegzda to oczywiście mniej smogu, z którym Małopolska walczy. Jeśli dodamy do tego systemu transport kolejowy, który systematyczne unowocześniamy to stworzy się coś niepowtarzalnego.

Jesienią tego roku, jak zaznaczył Zezgada, powinniśmy zobaczyć na ulicach m.in. Nowego Sącza (bo o unowocześnienie takiego systemu zabiegały również m.in. Gorlice) pierwsze nowe autobusy niskopodłogowe. Jest to skok w XXI wiek.

MPK zakupi nowoczesne , niskopodłogowe i ekologiczne autobusy. Wśród nich będą 24 pojazdy maxi, które pomieszczą 80 pasażerów oraz 6 autobusów – midi, w których będzie mogło podróżować maksymalnie 70 podróżnych, a także dwa autobusy elektryczne (mogące pomieścić maksymalnie 75 osób). Dla tych dwóch ostatnich przewidziano też budowę dwóch stacji do ładowania. Wszystkie  autobusy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową i do tego, by przewozić nimi dzieci w wózkach. Autobusy ekologiczne będą spełniały normy emisji spalin EURO 6.

W ramach tego projektu zostanie też wybudowany nowy dworzec MPK przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu, a Stary Są wybuduje na terenie swojej gminy parking Park& Ride

Wszystkie te przedsięwzięcia będą realizowane  w ramach dużego projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” wycenianego na ponad 60 mln zł. Nie byłoby tych inwestycji, gdyby nie udało się pozyskać unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Z nowych, miejskich autobusów będą mogli oczywiście korzystać pasażerowie tych podsądeckich gmin, które mają zawarte porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Nowym Sączu. Do nich nie należy, niestety sąsiadująca z Nowym Sączem gmina Chełmiec. Ci mieszkańcy korzystają z komunikacji prywatnej.

- Gmina Chełmiec nie znajduje się w naszym systemie komunikacji miejskiej - tłumaczy Andrzej Górski, prezes MPK w Nowym Sączu. - Nie mamy z tą gminą zawartego porozumienia, dlatego też, nasze autobusy przejeżdżają przez tę gminę, ale nie zatrzymują się na tamtejszych przystankach.

Szczegóły tego dużego projektu w materiale filmowym

[email protected], Fot. IM, Film: Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błędu