Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
21/09/2013 - 11:00

Udają bezrobotnych dla ubezpieczenia - to ma się zmienić

Wiemy już co najbardziej martwi urzędników zajmujących się bezrobotnymi. - Kluczowym problemem jest wyprowadzanie z urzędów pracy tych, którzy nie poszukują pracy – uważa dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Zakończyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Część dyskusji dotyczyła bardzo kontrowersyjnej kwestii: - Obecnie wprowadzane zmiany są rozległe. Kluczowym problemem jest wyprowadzanie z urzędów pracy ubezpieczenia zdrowotnego klientów, którzy nie poszukują pracy. Jeżeli chodzi o Wojewódzką Radę Zatrudnienia to przede wszystkim zmiana dotyczy jej okrojonego składu. Według nowej Ustawy Rada będzie nosiła nazwę Wojewódzkiej Rady Pracy, a w jej skład wejdą przedstawiciele pracodawców, przedsiębiorców oraz skarbnik Województwa – powiedział Andrzej Martynuska, szef WUP w Krakowie
Radzie będzie przewodniczył Marszałek Województwa. Decyzją Marszałka Rada może powiększyć swoje grono o przedstawicieli nauki, z tych obszarów, które są kluczowe dla problemów regionalnego rynku pracy.
Analizowano też statystyki dotyczące bezrobocia. - Począwszy od 2012 roku zwiększyła się liczba osób bezrobotnych, natomiast obecnie wyraźnie widać trend spadkowy. Osoby młode stanowią dużą grupę wśród bezrobotnych, natomiast są grupą dynamiczną i stosunkowo szybko wychodzą z bezrobocia. W najgorszej sytuacji obecnie w Małopolsce są osoby po 50 roku życia. Problemem jest bariera wieku, często niedostosowane kwalifikacje oraz bariery po stronie pracodawców, którzy niechętnie zatrudniają osoby w tym wieku - podsumowała najnowszy raport Alina Paluchowska, zastępca dyrektora WUP.
Przedstawiono również zmiany w ustawie w kontekście Funduszu Szkoleniowego oraz testowanego w Małopolsce Bonu Szkoleniowego dla przedsiębiorców.
- Potencjał firmy zależy od potencjału jej pracowników. Innowacyjne przedsiębiorstwo to takie, które inwestuje w rozwój swoich kadr. Aby wesprzeć w tym zakresie mikro, małych i średnich przedsiębiorców, w Małopolsce tworzony jest innowacyjny system podmiotowego finansowania kształcenia. Umożliwi on łatwe i szybkie dofinansowanie szkolenia pracowników - w formie bonu szkoleniowego, który będzie testowany w ramach projektu WUP - przekonywała Małgorzata Dudziak, kierownik projektu Podmiotowe Finansowanie Kształcenia.
Członkowie Rady zaopiniowali uruchomienie nowych kierunków kształcenia w czterech małopolskich szkołach. Pozytywną opinię Rady uzyskały wnioski o otwarcie kierunków przede wszystkim zawodowych takich jak ślusarz, blacharz samochodowy, elektromechanik, cukiernik, kucharz, florysta i mechanik.

BOS
Fot: wadowice24.pl
Źródło: WUP
 






Dziękujemy za przesłanie błędu