Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
09/06/2021 - 12:00

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków zyskają praktykę w sądeckim hotelu

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków podpisała porozumienie w sprawie organizacji praktyk z przedstawicielem sądeckiego hotelu. Przyszli rezydenci turystyczni, przewodnicy i animatorzy czasu wolnego zyskają praktyczne umiejętności.

Początki istnienia Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Założenie placówki było odpowiedzią na potrzeby powołania szkoły zawodowej z prawdziwego zdarzenia. Kilkanaście lat później władze szkoły rozpoczęły współpracę ze Związkiem Sybiraków w Nowym Sączu.

Podczas tegorocznej rekrutacji uruchomiony został kierunek: technik organizacji turystyki. Jest to jedyna taka klasa w Nowym Sączu, która gwarantuje zdobycie zawodu rezydenta turystycznego, przewodnika czy animatora czasu wolnego.

W ramach przygotowania do zawodu dyrektor szkoły Sławomir Szczerkowski podpisał dziś porozumienie z dyrektorem hotelu Ibis Styles Krzysztofem Kosem. Przedmiotem porozumienia jest organizacja praktyk w hotelu – w celu podniesienia poziomu kształcenia uczniów na kierunku turystycznym oraz jak najlepszego przygotowania ich do wykonywania zawodu.

- Jest to pierwsze takie porozumienie, jak również jedyna klasa o profilu turystycznym w Nowym Sączu. Praktyki będą realizowane na wielu płaszczyznach. W programie kształcenia przewidziane jest 60 dni praktyk – po 30 dni w drugiej i czwartej klasie – podkreślił podczas spotkania dyrektor Sławomir Szczerkowski.

- Zapoznajemy uczniów z systemem rezerwacji, procedurą rozliczeń, obsługą gości hotelowych i obsługą klientów restauracji. Szkolimy też w zakresie podstaw zarządzania obiektem oraz kontaktu między poszczególnymi działami, przykładowo między recepcją a działem housekeeping – wyjaśnił Krzysztof Kos, dyrektor hotelu.

Przedmiotem porozumienia są także kilkudniowe warsztaty, płatne staże dla najlepszych uczniów i organizacja wydarzeń turystyczno-kulturalnych. Negocjacje między szkołą a obiektem prowadzili Marta Jaworska, opiekun praktyk i Radosław Repetowski, kierownik szkolenia praktycznego.

Nadchodzi przełom w kształceniu kadr w turystyce. Dzięki praktykom uczniowie będą mieli możliwość zdobycia nie tylko teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej wiedzy związanej z hotelarstwem.

Zobacz też: Sądeckie firmy inwestują w szkoły branżowe. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku