Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
14/04/2017 - 12:05

Sądeckie firmy inwestują w szkoły zawodowe. Nabór rusza od maja

Dobry fachowiec na rynku pracy to dziś towar deficytowy. Dlatego firmy coraz częściej inwestują w szkolnictwo zawodowe. Także te sądeckie. Na takie rozwiązanie zdecydowały się także Park M i Batim, które weszły w kooperację z należącymi do powiatowego samorządu szkołami średnimi z Marcinkowic i Starego Sącza.

- To bardzo dobra informacja – mówił starosta Marek Pławiak. – Firmy poszukują profesjonalnych pracowników, specjalnie wykształconych pod ich potrzeby. I w tych dwóch przypadkach tak właśnie będzie. Zarówno Park M, jak i Batim oferują uczniom praktyki i dodatkowe kursy. Będą też patronami klas i oferują zatrudnienie po ukończeniu nauki.

Na takim rozwiązaniu skorzystają też młodzi ludzie, którym zaraz po zakończeniu nauki najtrudniej znaleźć.

W prowadzonych przez powiat nowosądecki szkołach uczniowie będą się mogli kształcić w dwóch nowych kierunkach - kierowca mechanik i technik ogrodnik.  .

Zobacz też Sądecka firma ParkM wyrosła na ogólnopolski markowy hit?

Dzięki współpracy Powiatu z firmami Parkiem M i Batim, uczniowie z nowych klas nie będą musieli się martwić o zatrudnienie. W szkole zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną, która stanie się przepustką będącą do pracy nie tylko na rynku krajowym, ale za granicą. Obie firmy deklarują też zatrudnienie absolwentów szkół.

Firma Batim będzie patronem klasy uczącej zawodu kierowcy-mechanika w szkole branżowej w Marcinkowicach.

Uczniowie będą mogłi bezpłatnie zrobić prawo jazdy kategorii B i C, kurs na przewóz rzeczy oraz podstawowy kurs ADR uprawniający do przewożenia towarów niebezpiecznych – mówi Marek Gunia, dyrektor transportu w firmie Batim. -Absolwent tego kierunku uzyska tytuł zawodowego kierowcy – mechanika, a także kwalifikacje A69 pozwalające na eksploatację środków transportu drogowego.

Jak podkreśla Marek Gunia, sam kurs na prawo jazdy kategorii C to koszt kilku tysięcy złotych. Dla wielu młodych ludzi to bariera nie do przebycia.

Zobacz też Rozrasta się flota firmy Batim. Są nowe miejsca pracy

Stwarzamy szansę na zrobienie tego i innych specjalistycznych kursów za darmo i pod okiem fachowców. Batim zapewnia też praktykę w renomowanych salonach samochodowych i ewentualne zatrudnienie na stanowisku mechaników.

Firma Park M będzie z kolei patronem klas kształcących techników  ogrodników i ogrodników w szkole branżowej w Starym Sączu przy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

- W ramach zajęć, uczniowie będą mieli możliwość odbywania praktyki w naszej firmie, a w okresie wakacyjnym - pracowania w niej. Podczas praktyk, młodzi ludzie zyskają wiedzę od profesjonalistów i sprawdzą się w praktyce. Dodatkowo, po ukończeniu kierunku, będą mogli podjąć pracę w firmie - mówił Mirosław Kogutowicz, dyrektor operacyjny firmy Park M.

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczyna się z końcem kwietnia.

(ami), Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik