Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
13/01/2024 - 19:35

Tego jeszcze w Newagu nie robili. Zarobią na tym miliardy

W wygrywaniu przetargów idą ostatnio jak burza. Sądecki Newag właśnie sfinalizował kolejny kontrakt wart ponad dwa miliardy złotych. Dla PKP Intercity wyprodukuje sześćdziesiąt trzy elektryczne lokomotywy, z opcją zamówienia kolejnych trzydziestu dwóch.

Rekord Newagu i PKP Intercity

Kontrakt wart 2,3 miliarda złotych jest rekordowy zarówno dla Newagu jak i dla PKP Intercity. Jak podkreśla prezes sądeckiego przedsiębiorstwa Zbigniew Konieczek, nigdy dotąd w Nowym Sączu nie było realizowane tak duże zamówienie. Firma wyprodukuje sześćdziesiąt trzy elektryczne lokomotywy, z opcją zamówienia kolejnych trzydziestu dwóch. Wówczas wartość kontraktu wzrosłaby do prawie 3,5 mld zł brutto.

- Pierwsze dwie  dostarczymy w terminie do dwudziestu czterech  miesięcy od daty podpisania umowy, a całe zamówienie musi być zrealizowane w terminie sześćdziesięciu  miesięcy– wyjaśnia Konieczek.

Czytaj też Zarabiają pod Nowym Sączem setki milionów na ekologicznych bombach

Takiego kontraktu jeszcze nie  podpisali

- Po raz pierwszy w historii naszej spółki podpisujemy umowę na zamówienie tak dużej liczby pojazdów trakcyjnych jednej serii –wskazuje z kolei Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity. -  Dzięki temu realizujemy kolejny punkt przyjętej strategii taborowej, która zakłada, że do 2030 roku wszystkie nasze lokomotywy będą mknąć z prędkością 160-200 kilometrów na godzinę,  co pozwoli nam zapewnić szybkie przejazdy po naszym kraju – dodaje Tomasz Gontarz.

Nowe wielosystemowe lokomotywy będą mogły poruszać się na liniach kolejowych zasilanych prądem o różnym napięciu. Newag musi uzyskać dopuszczenie pojazdów do eksploatacji w sześciu krajach, nie tylko  w Polsce, ale także w  Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Czytaj też Wygląda nieziemsko. Nowa megaatrakcja niedaleko od Nowego Sącza [ZDJĘCIA] 

To już kolejny kontrakt Newagu z PKP  Intercity

  Przypomnijmy, że w połowie grudnia sądeckie przedsiębiorstwo dobiło targu na 1,2 miliarda złotych. Kolejowa spółka zamówiła czterdzieści sześć Gryffinów.  To lokomotywy,  które pociągną pociągi pasażerskie z prędkością 160 kilometrów na godzinę.

W sumie wartość kontraktów podpisanych dotychczas między PKP Intercity a firmą Newag w ramach strategii Koleje Dużych Inwestycji sięgnęła już 2,6 mld zł brutto. [email protected]) fot. NewagDziękujemy za przesłanie błędu