Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
22/12/2023 - 20:55

Sądecki Newag wygrywa rekordowe kontrakty. Te ostatnie liczą już w miliardach złotych

Produkowane przez sądecki Newag Impulsy są hitem kolejowego rynku. Przebojem stały się też elektryczne lokomotywy Griffin. Spółka właśnie dobiła targu na ich produkcję dla PKP Intercity. Jego wartość to blisko 1,2 miliarda złotych. Jak zdobywa się takie kontrakty?

Zdobywanie nowych kontraktów to przede wszystkim sztuka wygrywania z konkurencją, nie tylko tą krajową, ale także zagraniczną. - Z jednej strony trzeba mieć produkt dobrej jakości, z drugiej, w dobrej cenie.  Do tego jeszcze trzeba wywiązać się z terminów – mówił w rozmowie z „Sądeczaninem” prezes spółki Zbigniew Konieczek.

Na kolejowym rynku wygrywa się też innowacyjnymi rozwiązaniami. Niezwykle udanym przedsięwzięciem sądeckiej spółki są elektryczne lokomotywy Griffin. Spółka właśnie podpisała rekordowy kontrakt na ich produkcję dla PKP Intercity. Jego wartość jest rekordowa. To blisko 1,2 miliarda złotych.  

 czytaj też Newag: zarzuty wobec nas to bezpodstawne i nieuprawnione oszczerstwa 

Rekordowy kontrakt z rekordowym tempem produkcji

Wedle zapowiedzi Newagu rekordowe ma być też tempo produkcji lokomotyw. Pierwsze z nich pojawią się na torach już w 2024 roku.

W sumie  kolejowa spółka zamówiła czterdzieści sześć Gryffinów, które pociągną pociągi pasażerskie z prędkością 160 kilometrów na godzinę. -   Lokomotywy zostaną  wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem zapewniającym sygnalizację kabinową, jak i kontrolę pracy maszynisty przy zwiększonym poziomie bezpieczeństwa. Elementem ich wyposażenia  będzie też diagnostyka pokładowa, system przeciwpożarowy, system monitoringu, sterowania drzwiami składu wagonowego, system lokalizacji GPS oraz system łączności pokład/ziemia.

Czytaj też Komunikacyjnego horroru w Nowym Sączu ciąg dalszy. Zamykają kolejną ulicę  

Po raz kolejny dobili targu z PKP Intercity

Prezes Newagu  Zbigniew Konieczek podkreśla, że to kolejny kontrakt, który spółka realizuje dla PKP Intercity.- Niejednokrotnie udowodniliśmy, że dostarczane przez nas pojazdy to synonim jakości i nowoczesności. Tak będzie także w tym przypadku. To kontrakt, który daje nam szanse rozwojowe. Patrzymy w przyszłość i mamy nadzieję, że będziemy kontynuować naszą współpracę z korzyścią dla polskiej gospodarki – mówi Konieczek.

Zbigniew Konieczek. Fot. Newag

Jak wskazuje Jarosław Oniszczuk z zarządu PKP Intercity, dzięki produkowanym przez sądeckie przedsiębiorstwo Gryffinom kolejowa spółka zyska szybkie, ekologiczne i nowoczesne lokomotywy. Już wiadomo, że będą jeździć w relacjach krajowych, dzięki czemu stanie się możliwe uruchomienie połączeń do miejscowości, które dotychczas nie miały dostępu do pociągów dalekobieżnych. - Chcemy, aby jak najwięcej Polaków mogło korzystać z kolei i skutecznie zbliżamy się do tego celu – powiedział Oniszczuk.

W sumie wartość kontraktów podpisanych dotychczas między PKP Intercity a firmą Newag w ramach strategii Koleje Dużych Inwestycji sięgnęła już 2,6 mld zł brutto.

Czytaj też  Pociągiem do pracy do Dako i Fakro. Są już nowe przystanki kolejowe w Nowy  Sączu

200 kilometrów na godzinę

Przypomnijmy, że dla PKP Intercity Newag buduje też szybsze lokomotywy,  mogące rozwijać prędkość do 200 kilometrów na godzinę.  - Będzie ich 15, ale w kolejnym przetargu spółka jest blisko dostaw kolejnych 63 takich pojazdów z opcją na kolejne 32 -podaje serwis rynek-kolejowy.pl.

Z kolei pod koniec 2020 roku  kolejowa spółka odebrała ostatnie z 30 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin. Pojazdy rozwijają prędkość do 160 kilometrów na godzinę  i prowadzą pociągi PKP Intercity na terenie całego kraju. Wartość kontraktu wyniosła 551,4 mln zł brutto.

Czytaj też Kto tu jest naprawdę winny? Newag odnosi się do usterek pociągów

Jak przypomina Newag, udana współpraca przy serii EU160 zaowocowała kontraktem z marca tego  roku, kiedy to spółki podpisały umowę o wartości ponad 500 mln zł brutto na zakup kolejnych 20 lokomotyw elektrycznych Griffin, co przyczyni się do rozbudowy tej platformy lokomotyw w parku taborowym. Pierwszy pojazd z tej umowy został odebrany w grudniu ([email protected]) fot.  Dziękujemy za przesłanie błędu