Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
08/01/2024 - 21:15

Wygląda nieziemsko. Nowa megaatrakcja niedaleko od Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

To już prawdziwy boom na wieże widokowe w naszym regionie, które jak magnes przyciągają turystów. Jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, potem druga, na Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki, w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego. Teraz została otwarta czwarta, na górze Kamionna.

Działają jak magnesem na turystów

To dlatego jak grzyby po deszczu w Beskidzie Sądeckim i Wyspowym wyrastają wieże widokowe.

Jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, druga, na  Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego.

Czytaj też Zarabiają pod Nowym Sączem setki milionów na ekologicznych bombach  

Zakończyła się buduje się czwarta

Jej budowa ruszyła wiosną ubiegłego roku. Na inwestycję  złożyły się cztery samorządy. Gmina Limanowa i Laskowa oraz Trzciana i Żegocina, gminy położone w powiecie  bocheńskim.

Ponieważ  szczyt góry, na  którym stanęła  konstrukcja leży na terenie gminy Limanowa, dlatego tamtejszy samorząd pilotował przedsięwzięcie. Do inwestycji, która w sumie kosztowała 1,6 miliona złotych,  dołożył się też wojewódzki samorząd. W  sumie każdy wyłożył po 320 tysięcy złotych.

Czytaj też Mały biznes zamiast pracy na etacie. Tyle można zarobić bez rejestracji i składek ZUS w 2024  

Ponad dwadzieścia metrów wysokości

Wieża widokowa na górze Kamionna ma dwadzieścia dziewięć metrów wysokości. Jej konstrukcja jest zwieńczona tarasem o powierzchni sześćdziesięciu czterech metrów kwadratowych.

Można stamtąd podziwiać krajobraz, który dotąd był przysłonięty drzewami. Z tarasu rozpościera się pełna panorama, obejmująca Pogórze Wiśnickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Magurę Spiską, Tatry, Babią Górę z Pasmem Policy i Beskid Makowski, a nawet Kraków.

Identyfikację poszczególnych punktów ułatwiają opisane i zamontowane na wieży tablice z panoramami widokowymi.

Jak podkreśla Jan Skrzekut, wójt gminy Limanowa, wieża jest osiągalna dla wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, dzięki dobremu skomunikowaniu. Można się do niej dostać po krótkim spacerze zarówno od lokalnej ogólnodostępnej drogi, jaki i od górnej stacji kolejki krzesełkowej w Laskowej-Kamionnej. 

Czytaj też Ksiądz, który chodzi do zła w Nowym Sączu. Zagląda w najczarniejsze zakamarki ludzkiej duszy  

Megatrakcja

To kolejna atrakcja Beskidu Wyspowego, który ze swoim nietypowym ukształtowaniem terenu jest atrakcyjnym obszarem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a także narciarskiej. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem wycieczek turystycznych.

Czytaj też Mroczne przepowiednie jasnowidzów na 2024. To ma się wydarzyć jeszcze tej zimy

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego górskiego pasma jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię blisko tysiąca metrów kwadratowych.  ([email protected]) fot. UG Limanowa

Nowa wieża w Beskidzie Wyspowym na Kamionnej wygląda jak z krainy czarów
Widoki zapierają dech


Dziękujemy za przesłanie błędu