Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
04/09/2020 - 17:55

Tak się buduje tymczasowy most na Kamienicy w Nowym Sączu [WIDEO, ZDJĘCIA]

- No chwała Bogu, że wreszcie coś się tutaj dzieje - mówią mieszkańcy osiedla Zawada i Jamnicy, którzy przyszli popatrzeć, jak stawiają tymczasową przeprawę na Kamienicy, która ma zastąpić uszkodzony most. W korycie rzeki już pojawiły się metalowe podpory, są też budowane drogi dojazdowe.

– Czekamy na ten most jak na zbawienie, bo mamy już dość tego koszmaru – mówią mieszkańcy osiedla Zawada i Jamnicy, którzy przyszli popatrzeć na pac budowy. - Od ponad dwóch miesięcy jesteśmy odcięci od miasta. 

Czytaj też Katastrofa na podporze. Ludziom puściły nerwy na zamkniętym moście w Nowym Sączu

- Na razie każdy radzi sobie jak może – mówi Beata Oleksy. – Jedni, tak jak ja, przesiedli się na rower, inni jeżdżą szynobusem, a są też tacy, co kombinują na dwa samochody, które stawiają po obu stronach uszkodzonego mostu.

Jest jeszcze trzeci wariant, druga przez Mystków albo prze Ptaszkową i wtedy trzeba jechać blisko trzydzieści kilometrów.

Tymczasowa przeprawa ma być gotowa w październiku. Fachowcy pojawili się na placu budowy w drugiej połowie sierpnia. Stawiają przyczółki i po obu stronach robią dojazd do przeprawy.  

-  Nasyp pod drogi już zrobiliśmy.  Potem jeszcze będzie podbudowa i na tym położymy asfalt – tłumaczą budowlańcy. -  Teraz stawiamy metalowe podpory. Dwie na brzegu i jedna w środku. Łatwo nie jest, bo po ulewach mamy tutaj wodę.  

- Trzeba było też zabezpieczyć podporami ziemię nadsypaną dla dojazdowej drogi.

Na gotowe podpory zostanie nasunięta, stalowa, kratownicowa konstrukcja, która składa się z trzymetrowych modułów, najpierw składanych na placu montażowym. Ma ją dostarczyć wojsko z agencji rezerw materiałowych.

Most ma być gotowy w październiku. Konstrukcja udźwignie sześćdziesiąt  ton, a przy odpowiednich ograniczeniach ruchu nawet osiemdziesiąt, tak więc będą mogły tamtędy przejeżdżać także samochody ciężarowe.

Koszt tymczasowej przeprawy to blisko 1,5 miliona złotych.  Nowy Sącz daje z budżetu miasta 1,2 mln, resztę dokładają gminy Kamionka Wielka, Grybów i starostwo powiatowe.  

jagienka.michalik@sadeczanin.info

Tak się buduje tymczasowy most na Kamienicy w Nowym Sączu
W korycie rzeki pojawiły się już podpory fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu